LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Temperaturat e larta/ Përfshihen nga flakët dhjetëra hektarë ullishte në Lushnje

23 Korrik 2022, 17:40, Sociale CNA
Temperaturat e larta/ Përfshihen nga flakët dhjetëra hektarë
Foto ilustruese

Temperaturat e larta që po kalon vendi ynë këto ditë ka shtuar numrin e zjarreve në shumë zona të vendit.

Sot vatra zjarri janë konstatuar edhe në Bashkinë e Lushnjes.

Mësohet se flakët e zjarrit kanë shkrumbuar hapësira të tëra në zonën e Karbunarës.

Flakët kanë përfshirë kodrën jugore të Lushnjes, ku mendohet  të jenë djegur të paktën 30 hektarë tokë me ullishte dhe bimësi të thatë dhe shkurre.

Në ndihmë të banorëve kanë mbërritur forcat zjarrfikëse, por shuarja e zjarrit mund të bëhet vetën me mjete rrethanore, sepse nuk ka rrugë kalimi për makina./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga