LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rikthehen vranësirat, bien lehtë temperaturat/ Parashikohet shi në disa qarqe

27 Korrik 2022, 08:08, Sociale CNA

Rikthehen vranësirat, bien lehtë temperaturat/ Parashikohet shi

Pjesa e parë e ditës do të jetë në dominimin e kthjellimeve në zonat bregdetare dhe të ulëta, por kalime të pakta vranësirash do të ketë në zonat malore.

Ndërsa në pjesën e dytë të ditës pritet që vranësirat gradualisht të shfaqen në pothuajse gjithë vendin tonë të cilat më të dukshme do të jenë në verilindje dhe juglindje duke krijuar mundësi për reshje të pakta dhe të izoluara shiu në këto zona.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes, por do të ulen në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 18°C deri në 38°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi verior - veriperëndimor, për pasojë në brigjet detare do të krijohet dallgëzim 3 ballë.

Ndërsa nesër me28 korrik 2022, sipas MeteoAlb, vendi ynë mbetet në ndikimin e motit të kthjellët në pjesën më të madhe gjatë orëve të para të ditës.

Por parashikohet që pas mesdite vranësirat e pakta të shfaqen në të gjithë Shqipërinë, ku pritet që herë pas here të pësojnë zhvillime të përkohshme duke gjeneruar reshje shiu në zonat verilindore dhe juglindore.

Ndërsa mbrëmja rikthen dominimin e kthjellimeve në një pjesë të mirë të territorit.  

Temperaturat e ajrit do të ulen lehtë në mëngjes, pot do të rriten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 17°C deri në 39°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë./CNA.al

Lajmet e fundit nga