LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rriten shifrat e infektimeve me COVID/ Mbi 1200 raste të reja në 24 orë, humbin jetën 2 pacientë

2 Gusht 2022, 19:02, Sociale CNA
Rriten shifrat e infektimeve me COVID/ Mbi 1200 raste të reja në 24
Foto ilustruese

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2468  testime dhe kanë rezultuar positive 1207  qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën dy pacientë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 

413 në Tiranë, 74 në Durrës, 63 në Vlorë, 57 në Fier, 49 në Lushnje, 46 në Elbasan, nga 29 qytetarë në Shkodër, Kamëz, Sarandë, 27 në Korçë, nga 26 qytetarë në Gjirokastër, Pogradec, nga 23 qytetarë në Lezhë, Divjakë, Kuçovë, nga 19 qytetarë në Krujë, Kavajë, 15 në Malësi e Madhe, nga 14 qytetarë në Kurbin, Himarë, 12 në Tepelenë, nga 11 qytetarë në Mirditë, Shijak, Patos, nga 10 qytetarë në Tropojë, Dibër, 9 në Maliq, nga 8 qytetarë në Vorë, Mallakastër, Belsh, Gramsh, nga 7 qytetarë në Kolonjë, Berat, Skrapar, nga 6 qytetarë në Bulqizë, Delvinë, Dimal, Poliçan, nga 4 qytetarë në Vau i Dejës, Kukës, Selenicë, Peqin, nga 3 qytetarë në Pukë, Has, Përmet, nga 2 qytetarë në Fushë Arrëz, Mat, Roskovec, Libohovë, Cerrik, nga 1 qytetar në Rrogozhinë, Këlcyrë, Librazhd.
Janë 7,721 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.
Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 28 pacientë. Në 24 orët e fundit ka dy humbje jete me Sars-Cov2: një qytetare nga Kavaja 85 vjeçe, një qytetare nga Durrësi 86 vjeçe
Janë shëruar 1023 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 302,311 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (2 Gusht 2022)
Raste të reja ditore 1207
Të shëruar në 24 orë 1023
Të shtruar në spitale 28
Humbje jete në 24 orë 2
Testime ditore 2468

Testime totale 1,921,290
Raste pozitive 313,582
Raste të shëruara 302,311
Raste Aktive 7,721
Humbje jete 3,550

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3,999
Fier 664
Durrës 608
Vlorë 525
Elbasan 337
Korçë 316
Shkodër 310
Berat 249
Gjirokastër 279
Lezhë 245
Dibër 125
Kukës 64

Lajmet e fundit nga