LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vjen sërish vala e të nxehtit afrikan/ Surprizat e motit për javën e ardhshme

31 Korrik 2022, 15:45, Sociale CNA
Vjen sërish vala e të nxehtit afrikan/ Surprizat e motit për
Foto ilustruese

Ashtu si këto ditët apo javët e fundit, edhe java që presim përpara parashikohet me mot të qëndrueshëm si dhe temperatura, të cilat ende mbeten të larta.

Në këtë mënyrë, moti për të gjithë javën parashikohet kryesisht i kthjellët, por nuk do të mungojnë edhe alternimet e vranësirave të pakta por hera-herës edhe mesatare. Në relievet malore në lindje, si dhe zonën e jugut, vranësirat do të jenë hera-herës deri të dendura, por kalimtare.

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, era përgjatë këtyre ditëve do të fryjë me drejtim kryesor nga kuadrati i veriut dhe shpejtësi mesatare 1-5m/s, ndërsa në bregdet dhe lugina pritet me rrahje deri në 8-10m/s.

Vlen për t'u theksuar se duke filluar nga dita e Mërkurë, mbi vendin tonë depërton përsëri një valë e të nxehti me masa ajrore nga Afrika e Veriut si dhe temperatura të cilat parashikohet të presin përsëri vlerat 38 deri në 40°C./ B.A. - CNA.al

Vjen sërish vala e të nxehtit afrikan/ Surprizat e motit për

Lajmet e fundit nga