LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pas disa pikave shi, temperaturat bien ne 36 gradë/ Parashikimi i motit, për sot dhe nesër

9 Gusht 2022, 08:01, Sociale CNA

Pas disa pikave shi, temperaturat bien ne 36 gradë/ Parashikimi i motit,

Territori shqiptar mbetet me alternime kthjellimesh dhe vranësirash për gjatë gjithë ditës.

Por pritet që vranësirat të jenë më të dukshme në orët e mesditës dhe pasdites, të cilat do të mund të sjellin shira të pakët në zonat malore, ndërsa pjesa më e madhe e ultësirës perëndimore do të jetë me mot të qëndrueshëm. 

Temperaturat e ajrit do të mbeten të pandryshuara në mëngjes, por do të ulen në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 15°C deri në 37°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 3 ballë.

Ndërsa nesër, me  10 gusht 2022, sipas MeteoAlb, deri në orët e pasdites vendi ynë paraqitet në dominimin e kthjellimeve dhe kalimeve të lehta të vranësirave, më të theksuara në zonat malore.

Ndërsa në orët vijuese pritet që vranësirat gradualisht të bëhen më të dukshme në territor, ku në zonat malore do të ketë rrebeshe shiu.

Por po ashtu dhe pjesërisht zona e ulëta do të ketë momente të shkurtra me reshje të papërfillshme.

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të ulen në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 13°C deri në 36°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi mbi 40 km/h nga drejtimi veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë./CNA.al

Lajmet e fundit nga