LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rritet numri i testimeve/ Konfirmohen mbi 950 raste të reja me COVID, asnjë humbje jete

9 Gusht 2022, 17:12, Sociale CNA
Rritet numri i testimeve/ Konfirmohen mbi 950 raste të reja me COVID,
Foto ilustruese

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2418 testime dhe kanë rezultuar positive 957 qytetarë, dhe asnjë humbje jete.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 

289 në Tiranë, 48 në Lushnje, 45 në Fier, 38 në Durrës, 36 në Vlorë, 31 në Elbasan, 29 në Divjakë, 28 në Gjirokastër, 27 në Shkodër, 26 në Kurbin, 25 në Sarandë, 23 në Lezhë, 22 në Korçë, 21 në Kavajë, 20 në Himarë, 16 në Dimal, 14 në Kamëz, nga 13 qytetarë në Tepelenë, Pogradec, nga 12 qytetarë në Malësi e Madhe, Skrapar, nga 11 qytetarë në Maliq, Berat, Prrenjas, nga 10 qytetarë në Krujë, Dibër, Mat, nga 9 qytetarë në Mirditë, Mallakstër, Peqin, nga 8 qytetarë në Selenicë, Kuçovë, 7 në Patos, nga 6 qytetarë në Vorë, Delvinë, Librazhd, nga 5 qytetarë në Përmet, Devoll, nga 4 qytetarë në Tropojë, Shijak, nga 3 qytetarë në Vau i Dejës, Kukës, Libohovë, Kolonjë, nga 2 qytetarë në Pukë, Fushë Arrëz, Roskovec, nga 1 qytetar në Has, Gramsh.

Janë 6,927 qytetarë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 21 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 1010 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 308,145 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (9 gusht 2022)
Raste të reja ditore 957
Të shëruar në 24 orë 1010
Të shtruar në spitale 21
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 2418

Testime totale 1,933,745
Raste pozitive 318,638
Raste të shëruara 308,145
Raste Aktive 6,927
Humbje jete 3,566

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3,357
Fier 751
Durrës 565
Vlorë 458
Gjirokastër 338
Elbasan 337
Korçë 277
Lezhë 222
Shkodër 219
Berat 204
Dibër 154
Kukës 45

Lajmet e fundit nga