LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjedhjet e 14 majit/ KQZ regjistron koalicionin “Aleanca Liberale e Djathtë”

18 Mars 2023, 12:00, Politikë CNA

Zgjedhjet e 14 majit/ KQZ regjistron koalicionin “Aleanca Liberale e

Komisioni Qendror i Zgjedhje ka regjistruar koalicionin “Aleanca Liberale e Djathtë” në zgjedhjet vendore të 14 majit.

Përfaqësuesi ligjori PD-së së vulës, Indrit Sefa kundërshtoi regjistrimin e koalicionit, por Celibashi kundërshtoi argumentat e tij.

Celibashi tha në mbledhjen e KQZ-së se kërkesa e koalicionit është në përputhje me parashikimin e Kolegjit Zgjedhor.

“Kërkesa është në përputhje me parashikimin e Kolegjit Zgjedhor. Në momentin që paraqitet kërkesa për regjistrimin e një koalicioni, e vetmja dispozitë që e rregullon është neni 65 i Kodit Zgjedhor dhe sipas tij, mundet të regjistrohen në KQZ si koalicion. Pra i vetmi kusht është që partitë që janë pjesë e koalicionit të jenë pjesë e KQZ dhe meqenëse këto parti janë të regjisatruara si subjekte zgjedhore për t’u regjistruar si koalicion dhe nga vlerësimi që i bëjmë, kërkesa është në përputhje me parashikimet e KQZ ndaj vendosim që ta regjistrojmë koalicionin ‘Aleanca Liberale e Djathtë’”, deklaroi kreu i KQZ-së./ CNA

Lajmet e fundit nga