LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Përfaqësuesit e partive "përplasen" në mbledhjen e KQZ-së/ Celibashi nënqesh avokatët

18 Mars 2023, 11:49, Politikë CNA

Përfaqësuesit e partive "përplasen" në mbledhjen e

Përfaqësuesit ligjor të Enkelejd Alibeajt dhe të Partisë së Lirisë kanë debatuar për regjistrumun në zgjedhjet e 14 majit të koalicionit “Bashkë Fitojmë”.

Gjatë gjithë kohës që avokatët e PD-së së vulës dhe PL-së, Idrit Sefa dhe Altin Kaziaj debatonin me njëri-tjetrin, Celibashi i nënqeshte duke përdorur mimika.

Më pas, ai i a ironizoi dy avokatët, teksa quajti leksione argumentat që ata dhanë pro dhe kundër regjistrimit të koalicionit.

Pjesë nga debati:

Altin Kaziaj: Kemi paraqitur kërkesën sipas asaj që është parashikuar në kod. Kërkesa mban të gjitha kërkesat e nevojshme për regjistrimin e koalicionit. Kërkojmë regjistrimin e koalicionit “Bashkë fitojmë”.

Indrit Sefa: Partia Demokratike nuk ka bërë asnjë koalicion. Është përdorur emri, karakteristikat dhe logo e Partisë Demokratike nga persona të paautorizuar dhe të palegjitimuar.  Komisioneri duhet të konstatojë se kjo marrëveshje është bërë në mashtrim të ligjit dhe në mashtrim të zgjedhësve. Nuk e di kush është personi që i është drejtuar KQZ-së. Komisioneri ka të gjitha detyrimet ligjore për të marrë masa dhe për të vënë në vend këtë shkelje të dispozitave ligjore. Kërkesa duhet rrëzuar për sa kohë që marrëveshja është një dokument i domosdoshëm për regjistrimin në KQZ.

Altin Kaziaj: Kodi Zgjedhor flet për marrëveshje të dy a më shumë partive. Me shumë respekt për ju zoti Komisioner, të vazhdojmë më tej me kërkesën tonë.

Celibashi: Ju kërkojmë ndjesë që nuk mbajtëm shënime për leksionet që dhatë./ CNA

Lajmet e fundit nga