LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Xhaçka takim me Richard Gallagher/ "Me Vatikanin na lidh historia e Heroit Skënderbeu"

18 Mars 2023, 12:32, Politikë CNA

Xhaçka takim me Richard Gallagher/ "Me Vatikanin na lidh historia e

Ministria e Punëve të Jashtme, Olta Zhaçka ka zhvilluar një takim me Sekretarin e Vatikanit, Imzot Paul Richard Gallagher shprehu me Vatikanin na lidh historia e Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, na lidh e Shenjta Nënë Terezë

Ajo u tha gjithashtu se shpreh mirënjohje për shpalljen e Lumturimit të 38 martirëve në përfaqësim të Kishës Katolike shqiptare.

Gjithashtu Manastirliu gjatë bisedimeve foli dhe për marrëveshjen ndërmjet Spitalit tonë Pediatrik dhe Spitalit Pediatrik “Bambin Gesù” për trajtimin e rasteve urgjente të fëmijëve shqiptarë.

"Me Vatikanin na lidh historia e Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, na lidh e Shenjta Nënë Terezë. I shpreha Imzot Gallagher mirënjohjen tonë për shpalljen e Lumturimit të 38 martirëve në përfaqësim të Kishës Katolike shqiptare, si dhe krenarinë tonë për emërimin e Don Ernest Troshanit si Kardinal Nderi në Vatikan. Kjo është një shenjë e qartë vlerësimi jo vetëm për rezistencën e Kishës Katolike por edhe të besimtarëve katolikë dhe të mbarë popullit dhe kombit shqiptar gjatë dekadave të errëta të regjimit, si dhe një sinjal pozitiv për intensifikimin e marrëdhënieve tona.

Së fundi, por jo për nga rëndësia, biseduam edhe për mundësinë  e marrëveshjes së bashkëpunimit me Spitalin Pediatrik “Bambin Gesù”, për trajtimin e rasteve urgjente dhe shërimin e sëmundjeve komplekse të fëmijëve shqiptarë, një tregues i rëndësishëm i marrëdhënieve me Vatikanin”, u shpreh Manastirliu./ CNA

Lajmet e fundit nga