LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sot e mbron/ Çfarë deklaronte Berisha për Metën në 2001-shin, akuzat për trafik droge e fëmijësh

29 Korrik 2022, 22:15, Politikë CNA
Sot e mbron/ Çfarë deklaronte Berisha për Metën në
Ish-presidenti Ilir Meta dhe Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, ka mbrojtur disa herë ish-presidentin Ilir Meta, pas bërjes publike të dosjes së ish-sigurimsit I.M.

Por ndonëse sot ka shprehur mbështetje dhe gatishmëri për bashkëpunim, në vitin 2001, Berisha hidhte një lumë akuzash ndaj Metës, asokohe kryeministër i Shqipërisë.

Disa nga akuzat e ngritura nga kreu i PD-së ishin vjedhja e votave, trafiku i armëve, drogës, fëmijëve dhe prostitucionit.

“Për Partinë Demokratike, Ilir Meta është njeriu që përfaqëson klanin më të rrezikshëm të trafiqeve në Shqipëri, të trafikut të drogës, të trafikut të fëmijëve, të trafikut të vajzave të mitura. Në historinë e vendit, ky mbetet njeriu që me bandat e tij ngjiti Shqipërinë në krye të listës së vendeve të globit, të planetit, në trafiqet e skllevërve të seksit, të fëmijëve dhe vajzave, të drogës dhe armëve. Meta është njeriu që ndërtoi pushtetin e tij mbi krimin, trafiqet dhe korrupsionin e organizuar. Ndaj dhe dhënia e Shqipërisë, rikthimi në Shqipëri i një kryeministri legjitim, mbetet obligimi më madhor absolut i shqiptarëve, i shumicës së tyre që votuan kundër tij, kundër pushtetit të tij dhe të korrupsionit, i atyre që besojnë në vlerat e demokracisë”, theksonte Berisha në 21 gusht të 2001-shit, gjatë një konference me gazetarët./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga