LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sulmi kibernetik/ Balluku: Luftë e mirëfilltë, po bashkëpunojmë me Microsoft dhe FBI

29 Korrik 2022, 17:13, Politikë CNA
Sulmi kibernetik/ Balluku: Luftë e mirëfilltë, po
Zv.kryeministrja dhe ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku

Zv.kryeministrja dhe ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka dhënë detaje lidhur me sulmin masiv ndaj sistemeve qeveritare.

Balluku tha se agresioni është një luftë e mirëfilltë. Ajo deklaroi se sistemet po i kthehen normalitetit dhe po bëhet monitorim i situatës.

“Ky është komunikimi parë pas agresionit masiv. Sot jam me drejtoreshën e AKSHIT dhe me përfaqësues të Microsoft-it. Ky agresion është një luftë e mirëfilltë

Do monitorojmë situatën. Sistemet po rikuperohen dhe po kthehen në normalitet. Vigjilenca jonë është maksimale.

Dje, ka patur një takim tjetër të komitetit për mbrojtjen kibernetike. U lanë detyra për të gjithë aktorët e fushës dhe janë marrë vendime për bashkëpunime me Microsoft por edhe FBI që na dha mbështetjen që ditën e parë apo dhe shërbime të tjera inteligjente”, u shpreh zv.kryeministrja./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga