LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Grupi i Bashës ndjek strategjinë e Ramës/ Zbardhet lëvizja e radhës

29 Korrik 2022, 13:55, Politikë CNA

Grupi i Bashës ndjek strategjinë e Ramës/ Zbardhet lëvizja e

Grupi i Lulzim Bashës po ndjek rrugës e socialistëve të Ramës.

Pas lëvizjes së PS-së për dosjet e sigurimit, kanë reaguar edhe grupi i Bashës.

Ata kanë depozituar sot në Kuvend një projektligj për deklasifikimin e të gjitha dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit në periudhën 1944–1991.

Deputeti Kreshnik Çollaku në një konferencë për media tha se 31 vite pas rënies së regjimit komunist, qytetarët shqiptarë kanë të drejtë të mësojnë të vërtetën e asaj që ishte diktatura më e egër dhe më çnjerëzore, jo vetëm në historinë e Shqipërisë, por edhe të Europës e më gjerë.

“Zbardhja e plotë e së vërtetës lidhur me atë që ishte dhe përfaqësonte regjimi komunist nuk mund të kuptohet pa zbardhur atë pjesë të historisë që ishte ana më e errët e saj, pikërisht Sigurimi i Shtetit. Kjo strukturë përfaqësonte frikësimin, dhunën dhe terrorin që shteti diktatorial kërkonte të depërtonte në mendjen e çdo qytetari shqiptar, për të parandaluar çdo lloj përpjekje kundërshtie apo revolte”, u shpreh ai./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga