LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fëmijët e tij, miliarda për shkollim jashtë vendit/ Meta kujtohet për ata që marrin rrugët

29 Korrik 2022, 13:29, Politikë CNA

Fëmijët e tij, miliarda për shkollim jashtë vendit/ Meta

Kreu i PL-së, Ilir Meta, ka deklaruar sot se një nga tragjeditë më të rënda që po i ndodh vendit është emigrimi.

Ndërkohë që Meta flet për emigracionin dhe për fëmijët e qytetarëve shqiptarë që detyrohen të largohen nga vendi, fëmijët e tij shkojnë në Europë e botë për të studiuar dhe shëtitur.

Sipas tij, emigrimi i minorenëve shqiptarë pa prindër, është një nga tragjeditë më të rënda për vendin, treguesi më i dhembshëm i axhendës së qëllimshme të Qeverisë për shpopullimin e Shqipërisë, që as pushtuesit dhe armiqtë më të egër nuk kanë mundur dot ta realizojnë.

“Shqipëria nuk po zbrazet vetëm nga 'truri', intelektualët, forcat më krijuese dhe më profesionet, por edhe nga fëmijët.

Raporti mujor i Ministrisë së Çështjeve Sociale dhe të Punës në Itali, i qershorit 2022, bën publik faktin tepër tronditës, që numri i fëmijëve minorenë shqiptarë pa prindër, që kanë mbërritur në Itali si emigrantë, zënë vendin e tretë pas atyre nga Ukraina (numri më i madh i të cilëve janë fëmijë të prindërve të vrarë nga lufta dhe nga jetimoret e shkatërruara nga bombardimet), duke lënë pas dhe vende të sapodala nga konfliktet civile”, është shprehur Meta.

Më tej ai ka folur me shifra duke thënë, se 1302 shqiptarë janë në ngarkim të shtetit italian.

“1302 shqiptarë minorenë pa prindër janë në ngarkim të shtetit italian sipas të dhënave të përditësuara zyrtarisht deri në 30 qershor 2022, një numër shumë herë më i madh se i fëmijëve që kanë hyrë në Itali brenda 1 muaji nga Afganistani, Pakistani, Eritrea, Guinea, Bangaldeshi etj.

Vetëm një dëshpërim dramatik i detyron prindërit shqiptarë t’i dërgojnë fëmijët e tyre drejt BE, madje pa marrë parasysh faktin se këta minorenë mund të bihen pre e trafikut të qenieve njerëzore, e trafikut të organeve, e pedofilisë dhe e krimit të organizuar.

Nuk është rastësi që edhe Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) parashikon që numri i banorëve që jetojnë në Shqipëri do të vijojë të tkurret me ritme të shpejta në vitet në vijim.

Sipas parashikimeve të OKB-së, deri në vitin 2050 popullsia e Shqipërisë pritet të zbresë në 2.5 milionë banorë dhe deri në vitin 2100 do të tkurret në 1.1 milionë banorë, duke arritur në këtë mënyrë edhe poshtë nivelit të viteve 1960, ku popullsia e regjistruar ka qenë 1.2 milionë banorë”, ka deklaruar Meta./CNA.al

Lajmet e fundit nga