LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Sulmet kibernetike mund të vijojnë”/ Peleshi: Asnjë nga sistemet tona dhe FA nuk është prekur

29 Korrik 2022, 13:43, Politikë CNA

“Sulmet kibernetike mund të vijojnë”/ Peleshi: Asnjë

Ministri i Mbrojtes, Niko Peleshi, ndërsa prezantoi vendimet e qeverisë tha sot se sulmet kibernetike do të jenë një realitet i vazhdueshëm.

Duke iu referuar sulmit kibernetik ndaj faqeve të ministrive të vendit dhe databazave të tyre, Peleshi tha se qeveria është e përgatitur për situata të ngjashme edhe në të ardhmen pasi gjërat kanë ndryshuar shumë në botë që prej luftës në Ukrainë.

“Në rastin e sulmit të fundit kibernetik nuk kanë qenë të targetuara sistemet e mbrojtjes së Shqipërisë. I konfirmoj publikut të gjerë se asnjë nga sistemet tona të mbrojtjes dhe forcave të armatosura nuk kanë ndaluar në asnjë sekond.

Unë nuk mund të zbardh detaje në lidhje me kundërofensivën kibernetike, edhe për shkak se është një punë në proces. Sulmet kibernetike janë probleme që po ndodhin gjithandej. Lufta kibernetike nuk është një domein i së ardhmes, por të sotmes. Prishja e ekuilibrave të rendit botëror pas agresionit rus ka lëkundur të gjitha balancat në botë. Ne jemi të vetëdijshëm që në të ardhmen do të ketë sërish sulme të tilla dhe po marrim masat”, tha Peleshi./CNA.al

Lajmet e fundit nga