LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama zbardh takimin me Princin e Kurorës së Arabisë Saudite/ Zbulon marrëveshjen për energjinë

29 Korrik 2022, 20:02, Politikë CNA
Rama zbardh takimin me Princin e Kurorës së Arabisë Saudite/
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka zbuluar një takim që ka zhvilluar në Athinë me Princin e Kurorës së Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman Al Saud.

Nga kantieri i Portit të Ri të Vlorës, Rama tha se takimi u bë me ftesë së Princit të Kurorës. Kreu i qeverisë tregoi se në Athinë u lidh marrëveshja për energjinë.

“Isha në Athinë ku takova Princin e Kurorës i cili më ftoi të shkoja atje sepse pati një ndalesë në Athinë. Ndalesa e Shqipërisë u shty për një moment të dytë. Aty u lidh marrëveshja për të sjellë interkonjeksionin nga Arabia Saudite në Greqi dhe për  t’i shitur Greqisë dhe kësaj zone energjinë diellore që kanë të plan të prodhojnë në sasira marramendëse. Jemi në kushte pozitive. Ajo që vlen është se do të vijë momenti që nuk do të kemi më nevojë të importojmë, por të eksportojmë”, theksoi Rama./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga