LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama, i ashpër me Moskën/ Shqipëria s’ka nevojë për gazin rus

29 Gusht 2022, 20:07, Politikë CNA
Rama, i ashpër me Moskën/ Shqipëria s’ka nevojë
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur qëndrim të ashpër ndaj Rusisë gjatë fjalës së tij në Forumin Strategjik të Bled-it në Slloveni.

Rama tha se vendi jonë nuk ka nevojë për gazin rus. Kreu i qeverisë argumentoi se kjo është edhe arsyeja për qëndrimin që Shqipëria ka mbajtur ndaj Rusisë, pas nisjes së luftës me Ukrainën.

“Shqipëria është shumë unike. Ne nuk kemi nevojë për gazin rus. Prandaj reagojmë fort ndaj Rusisë. Historia jonë ka qenë e tillë që ne nuk kemi asnjë lloj ndjesie kundrejt Rusisë. Në perandoritë sovjetike, monumenti i Stalinit u hoq me hijeshi në vitet 70, ndërsa ne e mbajtën edhe pas rënies së murit të Berlinit.

Prodhimi ynë i energjisë është në bazë ujore. Kemi marrë një vendim kurajoz për të mos prekur çmimet për familjarët dhe bizneset e vogla. Ne po e mbulojmë plotësisht këtë diferencë që është e rëndësishme për buxhetin shqiptar. Ne ia kemi dalë”, theksoi Rama./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga