LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Miratohen ndryshimet në qeveri/ Belinda Balluku emërohet me 76 vota zv/kryeministre

28 Korrik 2022, 18:03, Politikë CNA
Miratohen ndryshimet në qeveri/ Belinda Balluku emërohet me 76 vota
Kryeministri Rama dhe zv/kryeministra Balluku

Kuvendi ka miratuar me shumicë të thjeshtë votash ndryshimet në qeveri. Vendimi i Ramës për t’i dhënë Belinda Ballukut edhe postin e zv.kryeministrit krahas atij të ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë mori 76 vota.

Po kaq vota mori edhe vendimi për Majlinda Dhukën si kryenegociatore e Shqipërisë me BE-në. Opozita votoi kundër duke mbledhur gjithsej 32 vota.

Balluku mori kështu postin e Arben Ahmetajt, i cili tashmë është një deputet i thjeshtë, kurse Dhuka zëvendësoi në detyrë Zef Mazin.

Seanca e sotme e Kuvendit u zhvillua vetëm për të miratuar ndryshimet në qeveri dhe nuk pati debat, gjë që shkaktoi reagimin e opozitës, të cilët thanë se Nikolla nuk u dha fjalën për të fshehur aferat që sipas tyre është përfshirë kryeministri Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga