LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ilir Meta i PL-së, merr me të mira SHBA-në/ “Lista e zezë” i zbut gjuhën

28 Korrik 2022, 11:52, Politikë CNA

Ilir Meta i PL-së, merr me të mira SHBA-në/ “Lista e

Ilir Meta i PL-së ka dalë me një mesazh për 100-vjetorin e marrëdhënieve diplomatike, Shqipëri-SHBA.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Meta nuk i ka kursyer fjalët e mira për SHBA-në, si për të dhënë një mesazh të koduar për t’i shpëtuar listës së zezë.

Duket se frika nga lista e zezë, ia ka "zbutur" gjuhën, nëse kujtojmë deklaratat e tij të ashpra kundër ambasadores amerikane Yuri Kim.

“Në këtë ditë të shënuar, të një shekulli marrëdhënie diplomatike mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, uroj forcimin e pandalshëm të lidhjes, partneritetit strategjik dhe miqësisë tonë të bekuar!

Në këtë 100-vjetor të parë, Shqipëria është e vendosur për të qëndruar në krah të SHBA, për të ruajtur, mbrojtur dhe forcuar vlerat e lirisë, demokracisë dhe të dinjitetit njerëzor.
Mirënjohje edhe të gjithë shqiptaro – amerikanëve, të cilët kanë kontribuar pa reshtur në forcimin e marrëdhënieve tona duke shërbyer si një urë lidhëse për miqësinë tonë afatgjatë e të fortë.

Gëzuar! Edhe 100!”, shkruan Meta./CNA.al

Lajmet e fundit nga