LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

13 Shtator 2022, 17:10, Kuriozitete CNA

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Kur qeveria egjiptiane dërgoi arkeologë për të gërmuar një pjesë të paeksploruar më parë të shkretëtirës, ??ata u gëzuan pa masë kur gjetën thesare të lashta të varrosura nën rërë. Zbulimi novator ka potencialin të ndryshojë gjithçka që dimë për Egjiptin e Lashtë.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Që nga fillimi i viteve 1800, arkeologët dhe egjiptologët kanë kërkuar dhe zbuluar mijëra relike dhe sekrete të lashta të fshehura në shkretëtirat e Egjiptit. Megjithatë, ka shumë gurë të çmuar të fshehur që ende nuk i kemi zbuluar.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Studiuesit nuk janë gjithmonë aq me fat, megjithatë, pasi herë pas here hasin gurë të çmuar të rrallë historik vetëm nën sipërfaqe. Për shkak të kujdesit dhe dinakërisë së njerëzve të lashtë që ndërtuan këto varre, puna e arkeologut është një gjueti delikate pastrues.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Ministria e Antikiteteve e Egjiptit është përpjekur të udhëheqë kërkime të reja në të gjithë vendin vitet e fundit, gjoja për të bërë zbulime të reja, por edhe për të ndihmuar në riparimin e dëmeve të bëra me kalimin e kohës nga sulmuesit e varreve dhe grabitësit.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Që nga revolucioni egjiptian në vitin 2011, shumë zona, si Piramidat e Mëdha, kanë qenë plotësisht të pambrojtura. Si rezultat, grabitësit e varreve plaçkisin zonën dhe vjedhin objekte, disa prej të cilave kanë lidhje me botën e krimit dhe të tjera që thjesht janë vjedhur.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Fëmijët përdoreshin për të hyrë në boshtet e varrit që ishin shumë të vogla për t'u futur të rriturit, duke rezultuar në lëndime dhe madje edhe vdekje. Sikur humbja e jetës të mos ishte aq e keqe, vjedhjet dëmtuan edhe një numër të madh varresh që nuk mund të riparoheshin.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Një nga vendet e sapo gërmuara ishte nekropoli i Saqqara, një vend i lashtë historik. Ministria e Antikiteteve zbuloi thesare novator në vitin 2018 që ishin të ruajtura mirë dhe të një lloji. Sipas një zbulimi, «varri më i bukur i zbuluar këtë vit».

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Çfarë e dallon këtë faqe interneti nga të tjerët? Shumë relike të rëndësishme antike u shkatërruan ose u vodhën, por një maskë argjendi e veshur me ar u zbulua e fshehur brenda një arkivoli prej druri. Ekzistojnë vetëm disa thesare të këtij lloji, kështu që gërmuesit u përgatitën për thesaret e tjera që prisnin të zbuloheshin brenda thellësive të Saqqara.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Arkeologët ishin në ekstazë kur zbuluan maskën. Në fakt, ishte kërkimi i parë në zonë që nga viti 1900, duke lënë të kuptohet se artefakte më të rëndësishme ishin në rrugën e tyre.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Jo shumë kohë pasi mumja u zbulua, arkeologët zbuluan më shumë artefakte të lashta. Brenda një kreshtë guri, një grup prej shtatë varresh ishin vendosur larg, një prej të cilëve strehonte kotele të mumifikuara dhe brumbuj të rrallë skarabë.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Trupat e njerëzve u mumifikuar për t'i mbrojtur ata për jetën e përtejme, ndërsa kafshët u fosilizuan si pjesë e ofertave fetare. Pasi mblodhën krijesat e ruajtura në mënyrë të përsosur, shkencëtarët ishin të gëzuar për të eksploruar portën e një varri të pashqetësuar që besohet se përmban mbetje njerëzore.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Për 4400 vjet, varri i gdhendur në mënyrë të ndërlikuar i një prifti të lartë - Wahtye - u la plotësisht i padëmtuar dhe i fshehur. Në Dinastinë e Pestë, ai u caktua si anëtar i rangut të lartë të priftërisë nga mbreti Neferirkare Kakai.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Varri 33 metra i gjatë, 9 këmbë i gjerë dhe 10 metra i lartë përmbante shumë të dhëna për njeriun e varrosur brenda mureve të tij. Gdhendjet e ndërlikuara, pikturat dhe hieroglifët përshkruanin jetën e Wahyte. Në realitet, kryeprifti ishte paksa “djaloshi i mamit”…

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Wahyte u varros së bashku me nënën e tij të dashur, Merit Meen, dhe arkeologët u përpoqën të gjenin një vend në varr ku ai nuk po i bënte homazhe asaj. Vizatimet, pikturat dhe madje edhe monumentet e nënës së tij zbukuronin muret.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Sipas mbishkrimeve, Wahyte kishte një grua të quajtur Weret Ptah, por ajo mori pak vëmendje. Njerëzit e rinj më në fund ishin në gjendje të shihnin skenat e përpunuara të përshkruara në muret gëlqerore mijëvjeçarë pasi ato u pikturuan për herë të parë.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Vendi Saqqara zbuloi një mori informacionesh rreth jetës së përditshme në Egjiptin e Lashtë. Egjipti i lashtë duket të jetë shoqëria moderne e banorëve të qytetit të ri dhe të arsimuar të ditëve moderne, me skica të akteve muzikore, qeramikës dhe verës, si dhe lundrimit dhe prodhimit të mobiljeve.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Ndërsa ekzaminonin pjesën e brendshme të varrit, ata mësuan më shumë për Wahtye. Të mësosh për jetën, familjen dhe pozicionin e Wahtye në dinastinë e pestë ishte magjepsëse, por ekipi po kërkonte gjithashtu xhevahirin e kurorës: vendin e fundit të fshehur të Wahtye-së.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Ekipi i gërmimit pati një pushim me fat më 13 dhjetor 2018. Ata pastruan pjesën e fundit të mbeturinave nga sipërfaqja dhe u zbuluan pesë boshte. Si rezultat, ata filluan procesin e gjatë dhe të mundimshëm të fitimit të hyrjes…

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Për habinë e tyre, boshti i parë ishte hapur. Gjë që ishte e kuptueshme duke qenë se ishte krejtësisht bosh kur e hapën. Katër boshtet e tjera, nga ana tjetër, mund të mbajnë zbulime që shoqëria moderne ende nuk i ka dëshmuar.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Mostafa Waziri, gjenerali i Këshillit Suprem të Antikiteteve, tha, "Unë mund të imagjinoj se të gjitha objektet mund të gjenden në këtë zonë," Ai tha se përgjigjet më të mëdha ishin në boshtet e mbetura. "Ky bosht duhet të çojë në një arkivol ose një sarkofag të pronarit të varrit."

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Zyrtarët parashikuan se më shumë do të zbuloheshin në dhomat e ruajtura ndërsa gërmimet përparonin në muajt e ardhshëm. Arkeologët gërmuan me dorë, duke shoshitur shkëmbinj dhe rërë me shpresën për të zbuluar objekte më të lashta.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Punëtorët e ndërtimit në Aleksandri, Egjipt, jo shumë larg nga Wahtye's, goditën diçka përtej shtratit gjatë një gërmimi rutinë. Ata e dinin mirë se ky ishte një rast i rëndësishëm.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Në Egjipt, artefaktet e zbuluara në piramidat e varrit të mbretit Tut mund të jenë zbulime spektakolare. Qyteti i vjetër i Aleksandrisë, në veçanti, ishte një koshere aktiviteti.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Gjatë ditëve të lavdisë së tij të lashtë, qyteti ishte një port plot gjallëri plot me anije, tregtarë dhe tregtarë. Qyteti u themelua nga Aleksandri i Madh dhe shërbeu si një lidhje midis Greqisë dhe Luginës së Nilit të Egjiptit.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Aleksandri sot nuk është qartazi njësoj si në të kaluarën. Tani është një qytet me popullsi të dendur me një bollëk biznesesh dhe rezidencash.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Ndërsa gërmonin themelet për një ndërtesë të re, ekipet e ndërtimit zbuluan një varr masiv 16 metra nën tokë. Varri u ndërtua midis viteve 305 dhe 30 para Krishtit gjatë periudhës Ptolemeike, sipas ekspertëve.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Në cepin e varrit, një sarkofag masiv i zi u ul i qetë. Ky ishte jashtëzakonisht i madh në krahasim me të tjerët të gjetur në të gjithë Egjiptin, duke i lënë arkeologët në mëdyshje se çfarë mund të ishte brenda.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Sarkofagu masiv i zi shoqërohej nga një kokë e madhe alabastri. Tiparet e kokës ishin përkeqësuar me kalimin e kohës, por askush nuk mund të thoshte nëse ajo ishte menduar të modelohej për dikë të rëndësishëm, ndaj vendosën të hetojnë…

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Pothuajse një duzinë burrash u përpoqën të hiqnin kapakun e sarkofagut, por pesha ishte e madhe! Ata do të duhej të sillnin disa makineri të rënda. Ekuipazhi kontaktoi gjithashtu një ekspert për këtë temë…

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Ai quhej Ayman Ashmawy dhe kaloi shumë vite duke punuar për Ministrinë e Antikiteteve të Egjiptit. Ekzaminimi i objekteve historike nuk ishte asgjë e re për të. Ai ishte i vetmi që mund të shpjegonte se çfarë po ndodhte!

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Ai vuri re një shtresë llaçi midis kapakut dhe trupit, gjë që tregon se kapaku dhe trupi ishin mbyllur në mënyrë të përkryer për më shumë se 2000 vjet. Ajo ishte gjithashtu e ndërtuar nga graniti i zi, i cili ishte një material i rrallë në atë kohë. Kjo ngriti një pyetje të rëndësishme…

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

A ishte një zyrtar i lartë apo një personazh i njohur që u varros brenda? Varri u rrethua menjëherë. Ka të ngjarë të bëhej një objektiv i vandalëve dhe hajdutëve të mundshëm tani që fjala e zbulimit po përhapej.

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

Qëllimi ishte që përfundimisht të hiqej kapakun, por disa ishin të dyshimtë për të gjithë. Shumë legjenda pohuan se kur u hapën disa varre, mallkimi i faraonit u lëshua. A kishte një ogur të keq brenda?/CNA.al

Zbulimi i ri i Egjiptit po sfidon shoqërinë njerëzore

 

Lajmet e fundit nga