LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pas anulimit të lëshimit të raketës Artemis I/ NASA planifikon dy data të reja, çfarë mund ta pengojë misionin e saj

10 Shtator 2022, 19:27, Kuriozitete CNA
Pas anulimit të lëshimit të raketës Artemis I/ NASA
Raketa Artemis I

NASA po planifikon përpjekjen e radhës për lëshimin e raketës pa ekuipazh Artmes I.

Për këtë ka menduar  dy datat ku mund të bëhet lëshiumi i raketës në hapësirë, 23 shtator ose 27 shtator.

Por ka ende disa gjëra që mund të pengojnë misionin e Artemis I, secila prej të cilave mund ta shtyjë më tej datën e nisjes.

NASA po përpiqet të zgjidhë një problem që rrjedh me karburantin me raketën, i quajtur Sistemi i Nisjes Hapësinore ose SLS. Gjatë përpjekjes së fundit të lëshimit në Qendrën Hapësinore Kennedy në Florida të shtunën, më 3 shtator, raketa pësoi një rrjedhje të madhe teksa po ushqehej me hidrogjen të lëngshëm super të ftohtë.

NASA po kërkon të zgjidhë problemin duke riparuar dhe zëvendësuar disa vula përpara testeve për t'u siguruar që të gjitha rrjedhjet janë mbyllur, thanë zyrtarët e NASA-s në një konferencë për shtyp të enjten.

Nuk është ende e qartë se sa kohë do të zgjasë.

Pastaj, ka problem me certifikimin. Forca Hapësinore e SHBA-së, një krah i ushtrisë, ende mbikëqyr të gjitha lëshimet e raketave nga Bregu Lindor i Shteteve të Bashkuara, duke përfshirë vendndodhjen e lëshimit të NASA-s në Florida, dhe kjo zonë njihet si "Rruga Lindore".

Zyrtarët në poligon kanë për detyrë të sigurohen se nuk ka rrezik për njerëzit ose pronën me çdo përpjekje për lëshim. Dhe kjo do të thotë që Gama Lindore gjithashtu duhet t'i japë NASA-s ‘ok’ se Sistemi i Përfundimit të Fluturimit të raketës,  një sistem që në thelb do ta shkatërrojë raketën në ajër nëse ajo del nga kursi dhe fillon të shkojë në një drejtim të populluar./ CNA.al

Lajmet e fundit nga