LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

NASA anulon misionin e shumëpritur/ Raketa “Artemis 1” pëson defekt

29 Gusht 2022, 15:04, Kuriozitete CNA
NASA anulon misionin e shumëpritur/ Raketa “Artemis 1”
NASA

NASA u detyrua të anulojë misionin e saj të shumëpritur "Artemis I" të hënën, pas disa problemeve me Sistemin e Nisjes Hapësinore (SLS) që tani e lë në tokë raketën më të fuqishme në botë të paktën deri më 2 shtator.

Inxhinierët po punonin kundër orës për të zgjidhur një problem me motorin 3, i cili nuk po arrinte temperaturën e duhur dhe po përjetonte një rrjedhje të motorit që nuk u testua gjatë provës së fundit për shkak të një rrjedhje karburanti që ndërpreu ngjarjen.

Çështja u identifikua rreth orës 7:30 të mëngjesit dhe nisja u fshi zyrtarisht në orën 8:35 të mëngjesit. Tani qindra mijëra njerëz që morën pjesë në këtë mision po shkojnë në shtëpi pa parë nisjen e fazës së parë të misionit epik të Hënës.

NASA thotë se do të mbledhë të dhëna për rrjedhjen e motorit dhe në varësi të asaj që është mbledhur, agjencia do të tentojë një nisje tjetër të premten.

Misioni "Artemis I" është një hap i parë jetik nëse agjencia hapësinore amerikane do të arrijë qëllimin e saj për të zbritur njerëzit në sipërfaqen hënore në tri vjet, ndoshta duke përfshirë gruan e parë dhe personin e parë me ngjyrë.

Nëse gjithçka shkon sipas planit të premten, një tjetër fluturim do të pasojë në 2024 – këtë herë me astronautë në bord./ CNA.al

Lajmet e fundit nga