Shpërthimi vullkanik i Tongës/ Paralajmërimi i NASA-s: Mund të dobësojë shtresën e ozonit

5 Gusht 2022, 22:16, Kuriozitete CNA
Shpërthimi vullkanik i Tongës/ Paralajmërimi i NASA-s: Mund
Foto ilustruese

Shpërthimi vullkanik i Tongës në janar shpërtheu ujë të mjaftueshëm për të mbushur më shumë se 58,000 pishina të përmasave olimpike dhe mund të dobësojë shtresën e ozonit.

Shkencëtarët që ekzaminuan sasinë e avullit të ujit të nxjerrë nga vullkani Hunga Tonga-Hunga Ha'apai e përshkruan atë si 'të paprecedentë'.

Avulli i fuqishëm u formua kur uji i detit në Paqësorin Jugor ra në kontakt me llavën dhe u 'mbinxeh'.

Shpërthimi krijoi valë zanore të dëgjuara deri në Alaskë  6200 milje larg, në një bum zanor që rrethoi dy herë globin.

Në një studim të ri, ekspertët nga Laboratori Jet Propulsion i NASA-s parashikojnë se vëllimi i ujit mund të jetë i mjaftueshëm për të ndikuar përkohësisht temperaturën mesatare globale.

Ai gjithashtu mund të nxisë përkohësisht reaksionet kimike në atmosferë që përkeqësojnë varfërimin e shtresës së ozonit.

"Nuk kemi parë kurrë diçka të tillë," tha shkencëtari atmosferik Dr Luis Millán.

Në studimin, të botuar në Geophysical Research Letters, Dr Millán dhe kolegët e tij vlerësojnë se shpërthimi i Tonga dërgoi rreth 146 milion ton avull uji në stratosferë.

Uji nga shpërthimi i 15 janarit barazohet me afërsisht 10 përqind të përmbajtjes së ujit të pranishëm në stratosferë.

Sasi të krahasueshme uji janë shpërthyer në lartësi kaq të mëdha nga vullkanet vetëm dy herë më parë në 18 vitet që NASA ka bërë matje. 

Këto ishin ngjarja Kasatochi e 2008 në Alaskë dhe shpërthimi i Calbuco 2015 në Kili.

Uji nga këto shpërthime u shpërnda shpejt, por studiuesit e NASA-s pretendojnë se lëngu nga vullkani Tonga mund të qëndrojë në stratosferë deri në dhjetë vjet. Për të përcaktuar vëllimin e avullit të ujit, shkencëtarët analizuan të dhënat nga instrumenti Microwave Limb Sounder (MLS) në satelitin Aura të NASA-s.

Kjo mat gazet atmosferike, duke përfshirë avujt e ujit dhe ozonin, duke vëzhguar sinjalet natyrore të mikrovalëve të emetuara nga atmosfera e Tokës.

Studiuesit besojnë se vullkani Tonga ishte në gjendje të prodhonte sasi të mëdha të avullit të ujit që prodhonte vetëm për shkak të thellësisë së tij të saktë nën ujë.

Kaldera e saj, krateri i madh i formuar ndërsa magma fillon të shpërthejë, mendohet se ndodhet rreth 490 këmbë (150 metra) poshtë.

Nëse do të ishte më i cekët, nuk do të kishte mjaftueshëm ujë deti të mbinxehur nga magma për të llogaritur vëllimin e avullit të ujit stratosferik./ CNA.al

Lajmet e fundit nga