LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulohet nepërka helmuese në Kinë/ Pickimi i saj është aq i fortë sa mund të paralizojë njerëzit

28 Korrik 2022, 15:54, Kuriozitete CNA

Zbulohet nepërka helmuese në Kinë/ Pickimi i saj është

Një specie e re gjarpërinjsh, helmi i të cilit është aq i fuqishëm sa mund të lërë njerëzit të paaftë për të lëvizur.

Gjarpri, Gloydius lateralis, u zbulua në luginën Zharu në Rezervatin Kombëtar të Natyrës Jiuzhaigou, një sit i Trashëgimisë Botërore në provincën Sichuan të Kinës.

Ai ushqehet me gjitarë të vegjël, si minjtë, dhe "është aktiv në ditët me diell buzë rrugës në një luginë të nxehtë dhe të thatë", thonë studiuesit.

Ky lloj kishte një trup të vogël, sy të mëdhenj dhe është një ngjyrë jeshile ose kafe e errët me katër rreshta njollash zigzag kafe të errët.

Një shirit i vazhdueshëm gri-kafe kalon në secilën anë të trupit dhe bishtit të gjarprit, kjo është arsyeja pse ai është quajtur "lateralis" (në lidhje me "lateral").

I pyetur nëse gjarpri përbënte një kërcënim për njerëzit, Dr Shengchao Shi – një nga ekipi që dokumentoi speciet e reja, theksoi fuqinë e helmit të tij.

Ai tha: 'Gloydius lateralis është helmues. Sipas njohurive tona, të gjitha llojet e gjinisë Gloydius janë.

"Unë nuk mendoj se kafshimi i tij është i butë. Kafshimet nga Gloydius shoqërohen me shumë dhimbje dhe mund të shkaktojnë paaftësi fizike kur nuk trajtohen në kohë.

Helmi i tyre përmban helm gjaku dhe mund të shkaktojë ënjtje, por në shumicën e rasteve ato nuk janë vdekjeprurëse.

"Efekti i helmit të kësaj specie ka ende nevojë për studime të mëtejshme."

Ekspertët kishin kryer studime në Rezervatin Natyror Kombëtar Jiuzhaigou kur mblodhën disa ekzemplarë të Gloydius, një gjini nepërkash helmuese, endemike në Azi, nga Lugina Zharu.

Gloydius janë një gjini në nënfamiljen Crotalinae, duke i vendosur ato së bashku me specie si gjarpri me zile famëkeq.

Pas kryerjes së analizave morfologjike dhe filogjenetike, shkencëtarët zbuluan se këto ekzemplarë në fakt i përkisnin një specie që ende nuk është përshkruar./ CNA.al

Lajmet e fundit nga