LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndikimi shkatërrues i mbeturinave Covid-19 në jetën e egër të Tokës/ Fotot tronditëse tregojnë kafshë të ngatërruara në maska ​​​​për fytyrën

30 Korrik 2022, 14:02, Kuriozitete CNA
Ndikimi shkatërrues i mbeturinave Covid-19 në jetën e egër
Foto ilustruese

Ndërsa maskat e fytyrës dikur ishin pamje të rralla, përdorimi i tyre u rrit gjatë pandemisë së koronavirusit, madje ato u bënë të detyrueshme në shumë vende të botës.

Një studim ka paralajmëruar për ndikimin që ka pasur kjo rritje e plastikës njëpërdorimshe te kafshët në mbarë botën.

Studiuesit nga Universiteti Dalhousie skanuan platformat e mediave sociale për të mbledhur foto të kafshëve të egra, të ngatërruara në maska për fytyrën dhe doreza. 

Në total, ekipi regjistroi 114 incidente në 23 vende nga prilli i vitit 2020 deri në dhjetor të 2021.

Është thelbësore që ne të identifikojmë mundësitë për të përmirësuar infrastrukturën tonë të menaxhimit të mbetjeve, në mënyrë që të mund të parandalojmë rrjedhje të ngjashme gjatë pandemive të ardhshme të pashmangshme”, shkruajnë studiuesit.

Pajisjet e mbrojtjes personale (PPE) rezultuan jetike në mes të pandemisë, me maska, doreza, komplete testimi dhe peceta higjienike të përdorura gjerësisht për të frenuar përhapjen e sëmundjes.

Vlerësimet sugjerojnë se 129 miliardë maska dhe 65 miliardë doreza janë përdorur çdo muaj gjatë pandemisë.

Studiuesit shpresojnë se gjetjet do të inkurajojnë autoritetet të përmirësojnë sistemet e tyre të menaxhimit të mbetjeve për PPE./ CNA.al

Lajmet e fundit nga