LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Burra dembelë që i përdornin gratë si skllave”/ Alarmi për të drejtat e grave që në vitet 1939-1940

4 Gusht 2022, 09:29, Kuriozitete CNA

“Burra dembelë që i përdornin gratë si skllave”/

Në vitet 1939-1940 u kërkua një ligj i veçantë për përmirësimin e gjendjes së gruas dhe të drejtave të saj.

"Burra dembelë dhe parazitë që i përdornin gratë si skllave", ky është një nga konstatimet që vihet re në korrespondencën e institucioneve të kohës për një zonë të thellë në qarkun e Dibrës.

Këtë na e dëshmojnë dhe dokumentet e mëposhtme, të publikuara nga Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave./CNA.al

“Burra dembelë që i përdornin gratë si skllave”/

“Burra dembelë që i përdornin gratë si skllave”/

“Burra dembelë që i përdornin gratë si skllave”/

“Burra dembelë që i përdornin gratë si skllave”/

Lajmet e fundit nga