LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

79 vjet nga Kuvendi i Mukjes/ Si u prodhua marrëveshja më jetëshkurtër

1 Gusht 2022, 08:59, Kuriozitete CNA

79 vjet nga Kuvendi i Mukjes/ Si u prodhua marrëveshja më

Si Sot, më 1 gusht 1943 u mbajt një nga kuvendet, i cila do të prodhonte një nga marrëveshjet më jetëshkurtër ndërmjet palëve të përfaqësuara nga Partia Komuniste dhe Ballit Kombëtar për bashkërendimin e rezistencës shqiptare nën një front të përbashkët në luftë kundër okupatorit.

"Marrëveshja e Mukjes krijoi një Komitet të Shpëtimit Kombëtar, i cili parimisht në ditët e tij të para nuk e kundërshoi planin e bashkërendimit të forcave, por edhe idenë për moslëshim të territoreve të humbura nga marrëveshjet e pas 1912, por të rimarra nga italianët nën suazën e perandorisë", kujton Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave.

Mbledhja pararendëse e Mukjes u mbajt në katundin Tapizë të Tiranës më 26 korrik të 1943 ku palët pranuan të diskutonin për krijimin e një fronti të përbashkët dhe ku palët në fund të luftës do t'u kërkonin trupave aleate të zbatonin parimin e njohur nga Karta e Atlantikut për vetvendosjen e kombeve.

Fati i keq solli divergjenca midis palëve ku Partia Komuniste do të qe e para, e cila nuk do të pranonte bashkërendimin e forcave duke mos i dhënë jetë kësaj marrëveshjeje, e cila për forcat e Ballit dhe sot është anatemuar për faktin se kërkohej rimarrja e territoreve të Shqipërise etnike./CNA.al

Lajmet e fundit nga