LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mund të filloni që sot/ Këto janë 4 bizneset që mund të hapen me më pak se 99 dollarë

3 Shtator 2022, 16:01, Kuriozitete CNA
Mund të filloni që sot/ Këto janë 4 bizneset që mund
Foto ilustruese

Secili prej nesh dëshiron që të rrisë të ardhurat e tij, por dëshira më e madhe është që të rrisim të ardhurat duke pasur më pak lodhje, ose duke investuar më pak. Mbase kjo mund t’iu duket e pamundur, por në fakt është diçka më se e realizueshme.

Të paktën kështu shprehet Charlie Chang, 30-vjeçari i cili prej vitesh punon si krijues/sipërmarrës i përmbajtjes dixhitale. Së fundmi ai ka ndarë me publikun disa informacione sa i takon financave dhe çështjeve të biznesit.

Ai tregon se gjatë vitit 2020 ai ka arritur të mbledhë 1.5 milionë dollar të ardhura, ndërkohë që aktualisht  ai fiton mesatarisht 114,000 dollarë në muaj të ardhura pasive falë kanalit të tij në Youtube. Ai fiton të ardhura edhe nga reklamimi i produkteve në rrjetet e tija sociale.

CNBC raporton se  Chang, tashmë ka treguar 4 bizneset që mund të filloni sot me një kapital jo më shumë se 99 dollarë.

1. Promovimi i produktit

 

Kostoja e fillimit: $0

 

Marketingu dixhital dhe promovimi i produkteve: Kur fitoni para për promovimin e produkteve ose shërbimeve të një marke duke ndarë produktet e tyre në blogun tuaj, mediat sociale dhe madje edhe faqen tuaj të internetit. Meqenëse krijimi i përmbajtjes është falas, ky lloj biznesi është shumë i përballueshëm. Sfida e vërtetë është krijimi i përmbajtjes së synuar që arrin audiencën e duhur.

2. YouTube

Kostoja e fillimit: $0

Më shumë se gjysma e të ardhurave nga Adsense i paguhet krijuesit dhe shumë nga videot më të vjetra të Chang ende gjenerojnë të ardhura pasive. Por ju duhet të rritni një audiencë përpara se të abonoheni. Kanali juaj ka nevojë për të paktën 1000 abonentë dhe 4000 orë shikimi vitin e fundit.

3. Produkte dixhitale

Kostoja fillestare: 99 dollarë në Kajabi

Hapi i parë është të përcaktoni se çfarë mund të mësoni. Mund të jetë shkrim kopjimi nëse keni aftësi marketingu dhe redaktimi, produktivitet nëse keni një sfond në psikologjinë organizative ose menaxhimin.

4. Dhoma me qira

Kostoja e fillimit: Ndryshon sipas pronës

Në vitin 2017, Chang dhe motra e tij blenë një apartament me dy dhoma gjumi në Los Anxhelos. Chang jetonte në një dhomë gjumi, ndërsa të dytën e jepte me qira për 1500 dollarë në muaj për dy vjet./ CNA.al

Lajmet e fundit nga