LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nuk e besoni?/ Ky është zogu i vetëm me mustaqe

7 Shtator 2022, 13:37, Kuriozitete CNA

Nuk e besoni?/ Ky është zogu i vetëm me mustaqe

Mbase mund t'iu duket e pabesueshme, por ekziston një zog i cili ka musataqe.

Duke parë shumëllojshmërinë e gjallesave që ka bota ne kuptojmë se sa e bukur është natyra dhe se sa e çuditshme është nëna natyrë ndonjëherë. 

Me disa krijesa ka shtuar edhe humorin thuajse ekstrem ose të paktën kështu e shohim ne njerëzit që kemi vlera të tjera.

Zogu mustak është me ngjyrë gri e errët ndërsa sqepi dhe këmbët janë portokalli dhe të kuqe. Karakteristika më e veçantë e zogjve të Turn Inca, natyrisht, janë “mustaqet” e bardha që ndodhen poshtë syve të tyre, duke krijuar kështu një pjerrtësi të lehtë.

Këta zogj janë 40 cm të gjatë dhe jetojnë në zona shkëmbore. Duken si një vepër arti më shumë sesa krijesa prej vërteti, por kjo veçori i bën ata të mahnitshëm./ CNA.al

Lajmet e fundit nga