LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulohet fakti interesant!/ Pse nuk duhet të pini kurrë ujë në këmbë

7 Shtator 2022, 15:45, Kuriozitete CNA
Zbulohet fakti interesant!/ Pse nuk duhet të pini kurrë ujë
Uje

Uji luan një rol shumë të rëndësishëm në hidratimin e organizmit dhe mungesa e tij shkakton shumë probleme. Sasia e rekomanduar e ujit është të paktën 8 gota ujë në ditë.

Megjithatë, nuk duhet ta teproni nëse trupi ndihet i mbingopur me ujë. Ndoshta nuk e keni ditur, por uji nuk duhet konsumuar në këmbë. Agroweb ju sjell disa nga arsyet pse nuk duhet të pini në këtë qëndrim.

Ideja është që uji është i padëmshëm, kështu që mund ta pini ulur ose në këmbë pa u ndier keq.

E vërteta është krejt ndryshe. Ekspertët thonë se nuk duhet të pini ujë në këmbë. Kjo ndodh sepse nuk do të merrni lëndët ushqyese që ju nevojiten dhe madje mund të shndërrohet në armikun tuaj. Sipas tyre, trupi i njeriut është krijuar në atë mënyrë që qëndrimi ulur mund të ofrojë disa përfitime të rëndësishme shëndetësore.

Kur pini ujë në këmbë, ai shpejt shkon drejt e në stomak, duke ju rënduar. Kjo mund t'ju shkaktojë probleme me tretjen.

Gjithashtu, sipas studimeve, kjo mënyrë e pirjes së ujit shkakton probleme me artritin, sepse uji nuk shpërndahet siç duhet, por grumbullohet në kocka./ CNA.al

Lajmet e fundit nga