LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

12 tipare të rralla të trupit që në fakt ju bëjnë unik

10 Shtator 2022, 11:11, Kuriozitete CNA

12 tipare të rralla të trupit që në fakt ju bëjnë
Në të kaluarën, artistët dhe shkencëtarët ishin shumë të intriguar nga anatomia e trupit të njeriut, përsosja e tij dhe të kuptuarit e secilës pjesë. Gjatë Rilindjes u bënë studime të ndryshme të anatomisë që ishin në shërbim të piktorëve që kërkonin përsosmërinë në punën e tyre. Këto studime hapën një derë për misteret e trupit të njeriut. Dhe me kalimin e kohës, trupi vazhdon të na magjepsë.

Bright Side ka veçuar disa tipare tipare unike të trupit që vetëm disa i posedojnë. Këto tipare të rralla tërhoqën vëmendjen tonë dhe janë një kujtesë e bukurisë dhe diversitetit që ekziston në këtë botë. Lexoni për të zbuluar nëse jeni një nga të paktët njerëz që zotërojnë një tipar unik.

 

1. Maja e vejushës

12 tipare të rralla të trupit që në fakt ju bëjnë

Nëse keni vënë re kur shikoni në pasqyrë se vija e flokëve tuaj formon një pikë në formë V në qendër të kokës tuaj, ju keni këtë tipar të quajtur maja e vejushës. Vetëm 33% e popullsisë e kanë këtë. Dhe nëse po pyesni se nga vjen ky emër i veçantë, ai daton në Anglinë e shekullit të 18-të, kur disa gra mbanin kapele të zeza trekëndore, pika e të cilave binte në mes të ballit.

2. Modeli i gjurmës së gishtit të harkut
12 tipare të rralla të trupit që në fakt ju bëjnë
Gjurmët e gishtërinjve na identifikojnë në disa sisteme. Gjëja unike e gjurmëve të gishtërinjve është se 65% e popullsisë kanë rrathë, 30% kanë gjurmë gishtash në formën e një rrotullimi dhe vetëm 5% e kanë këtë model unik harku.

3. Palmaris longus
12 tipare të rralla të trupit që në fakt ju bëjnë
Palmaris longus është një muskul i gjatë i palmës që është përdorur nga paraardhësit tanë për t'u ngjitur në pemë. Ky muskul nuk përdoret më, por ka njerëz që ende kanë lindur me të. Nëse jeni kurioz të zbuloni nëse e keni atë, vendoseni pëllëmbën tuaj në një sipërfaqe të sheshtë dhe prekni gishtin e madh me gishtin rozë. Ju do ta shihni këtë muskul të dalë nga kyçi juaj nëse e keni këtë tipar të rrallë.

4. Heterokromia
12 tipare të rralla të trupit që në fakt ju bëjnë
Kjo veçori e rrallë që e bën çdo sy një ngjyrë të ndryshme quhet heterokromi . Ajo që e bën këtë edhe më tërheqëse është se kjo gjendje është e pranishme vetëm në më pak se një përqind të popullsisë. Heterokromia mund të ndodhë kur përqendrimi i melaninës në sy nuk është uniform. Shumicën e kohës si pasojë e gjenetikës.

5. Gjeni DEC2
12 tipare të rralla të trupit që në fakt ju bëjnë
Nëse keni atë mik që duket se i ka gjithmonë nivelet e energjisë në 100% edhe kur flenë keq, shoku juaj me siguri ka gjenin DEC2  . Vetëm 5% e popullsisë e kanë këtë gjendje. Një person normal rekomandohet të flejë të paktën 7 orë për të rikuperuar energjinë, ndërsa njerëzit me këtë tipar të veçantë mund të flenë 4-6 orë dhe të ndjehen të freskët si një margaritë.

Njerëzit me gjenin DEC2 mund të kenë cikle më të shpejta gjumi dhe të arrijnë më shumë gjatë kohës së punës. Personalitete të mëdha si Leonardo da Vinci dhe Nikola Tesla e kishin këtë gjendje unike.

6. Sytë gri, jeshilë dhe qelibar
12 tipare të rralla të trupit që në fakt ju bëjnë
Vetëm  3% e njerëzve kanë sy gri, që do të thotë edhe 3 herë më pak se numri i njerëzve me sy blu. Sytë e gjelbër janë gjithashtu të rrallë pasi vetëm 2 nga 100 njerëz kanë sy të gjelbër. Dhe si ngjyra e tretë e rrallë e syve, kemi qelibarin, të cilin e posedojnë vetëm 5% e njerëzve.


7. Dhëmbët e ndarë
12 tipare të rralla të trupit që në fakt ju bëjnë
I njohur edhe si  Diastema , ky hendek midis dhëmbëve është një tipar i rrallë që e ka vetëm 25% e popullsisë. Ka shumë të famshëm që e kanë përqafuar këtë veçori unike si markën e tyre tregtare.

8. Super shije
12 tipare të rralla të trupit që në fakt ju bëjnë
Nëse keni dashur ndonjëherë të keni shijen e Remit nga filmi Ratatouille , le t'ju themi se ka disa super shijues në botë. Një e katërta e popullsisë së botës ka një numër më të madh të sythave të shijes në gjuhët e tyre, gjë që i bën ata më të ndjeshëm ndaj shijeve.

9. 2 shtresa qerpikësh
12 tipare të rralla të trupit që në fakt ju bëjnë
Personalitete si Elizabeth Taylor kishin këtë veçori unike të bukurisë. I njohur si  Distichiasis , ky rresht i dyfishtë qerpikësh mund t'i bëjë sytë më tërheqës.

10. Gishti i Mortonit
12 tipare të rralla të trupit që në fakt ju bëjnë
Kontrolloni gishtat e këmbëve dhe nëse keni një gisht të dytë më të madh se i pari, atëherë jeni pjesë e 22% të njerëzve që kanë këtë veçori të veçantë të quajtur gishti i Mortonit . Shkencëtari Dudley Joy Morton besonte se gishti i dytë më i madh ishte një mbetje evolucionare e gishtërinjve para njeriut.

11. Dyshektori
12 tipare të rralla të trupit që në fakt ju bëjnë
Ju ndoshta përshtateni në kategorinë e njerëzve me dorën e djathtë ose të majtë, por vetëm disa mund të kryejnë detyra me të dyja duart në mënyrë të barabartë. Kjo gjendje e veçantë që nuk ka një dorë mbizotëruese për të kryer aktivitete njihet si dyshektori.

12. Kurora e dyfishtë
12 tipare të rralla të trupit që në fakt ju bëjnë
Vetëm 5 nga 100 njerëz kanë një rrotullim të dyfishtë në flokët e tyre. Dhe nëse jeni një nga më me fat në botë, keni 2 kurora flokësh që rriten në të njëjtin drejtim kundër akrepave të orës./CNA.al Burimi: Bright Side

Lajmet e fundit nga