LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Hajde bëj jetë qeni"/ Trashëgoi 100 milionë dollarë, kjo është kafsha më e pasur në botë

26 Shtator 2022, 11:43, Kuriozitete CNA

"Hajde bëj jetë qeni"/ Trashëgoi 100 milionë

Që në mesjetë, kafshët shtëpiake janë trajtuar në të njëjtin nivel me honorarët që i kanë adoptuar. Duke u kujdesur sikur janë multimilionerë apo ndonjë ent shumë i rëndësishëm. Gunther IV nuk bën përjashtim, i konsideruar nga revista  People si kafsha më e pasur në botë në histori . Me një neto të vlerësuar prej 500 milionë dollarësh, Gunther IV është më i pasur se shumica e njerëzve në këtë planet, por si ose më mirë të themi se nga i mori gjithë këto para?

Më i pasur se shumica e njerëzve
Gunther IV trashëgoi të gjitha paratë e tij nga gjyshi i tij Gunther III i cili ishte gjithashtu një bari gjerman. Në vitin 1992  Gunther III trashëgoi rreth 80 milionë dollarë  nga pronarja e tij e ndjerë, kontesha gjermane Karlotta Liebenstein. Të qenit një anëtar i trashëgimisë gjermane nuk është befasi për të sjellë shumë muskuj financiarë. Kontesha Liebenstein nuk kishte fëmijë apo të afërm për t'i dhënë pasurinë e saj, kështu që kafsha e saj (Gunther III) ishte gjëja më e afërt me një të afërm.


Që nga vdekja e konteshës Liebenstein, Carla Riccitelli është caktuar si një nga kujdestaret kryesore të Gunther IV që menaxhon të gjitha paratë e tij të trashëguara. Një korporatë u krijua me emrin "The Gunther Corporation" për të siguruar mirëqenien e qenit. Përveç të gjitha parave që kishte trashëguar nga gjyshi i tij, Gunther III, ai trashëgoi edhe një rezidencë në  Miami që dikur ishte në pronësi të Madonës , e blerë për  7 milionë dollarë . Është mjaft interesante që rezidenca u shit nga korporata për një shumë të madhe  31 milionë dollarë  në 2021.

Që kur Gunther IV trashëgoi paratë nga gjyshi i tij, korporata ka kërkuar të investojë të gjitha paratë për të prodhuar një fitim. Megjithëse Gunther IV është një bari gjerman shumë i rastësishëm që i pëlqen të vrapojë pas makinave dhe të ndjekë macet, ai jeton një mënyrë jetese shumë të pasur, duke u  marrë me pushime me avionë privatë  dhe duke u shërbyer ushqim i gatuar  nga një ekip kuzhinierësh personalë.

"Hajde bëj jetë qeni"/ Trashëgoi 100 milionë

Riccitelli ka qenë gjithmonë një dashnor i kafshëve me një pasion të vërtetë për mirëqenien e linjës së Gunther brenda familjes mbretërore. Për gati 30 vjet ajo i siguroi secilit qen që të jetonte jetën më të mirë që mundej. Pasi korporata u zgjerua, ajo krijoi programin Gunther Rescue ku kafshët që kanë nevojë për një shtëpi merren për të jetuar me Gunther. Gunther i pëlqen të ketë kafshë të tjera përreth, por duhet të mësojë të jetojë me macet në të njëjtën shtëpi.

Në 20 vitet e fundit, Korporata Gunther ka arritur ta transformojë atë fond fillestar prej 100 milionë dollarësh në 500 milionë dollarë duke përdorur asetet e lëna pas nga kontesha Liebenstein. Kompania ka investuar edhe në drejtime të tjera, si ekipi i futbollit AC Pisa nga Italia apo prodhimi i një shfaqjeje të quajtur The Burdgudians.

Në vitin 2001, Gunther së bashku me dy nga stafi i tij u shfaqën në një ankand me dollarë të lartë në Italinë veriore. Ai madje ofroi me sukses një  tartuf prej 1.1 milion dollarësh . Gunther gjithashtu ka siguri gjatë gjithë kohës. Stili i jetesës luksoze kishte sjellë edhe shumë  pyetje brenda mediave në të kaluarën , disa duke thënë se prejardhja e Gunther është krijuar për të fshehur diçka shumë më të thellë dhe më të fshehtë që po prodhon këtë pasuri.

Se kujt do t'i shkojë saktësisht pasuria pasi të kalojë Gunther IV nuk dihet ende. Supozohet se të gjitha paratë do të qëndrojnë brenda kompanisë dhe ajo do të vazhdojë të shpëtojë kafshë dhe të ndërtojë më shumë pasuri./CNA.al Burimi: Hidstory of Yeasterday

Lajmet e fundit nga