LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A i dini përfitimet që sjell puthja?

14 Shtator 2022, 09:34, Kuriozitete CNA

A i dini përfitimet që sjell puthja?

Puthja mbase mund t'iu duket vetëm e ëmbël kur ju e dhuroni, kur puthni fëmijët e vegjël apo njerëzit tuaj të dashur, por në të vërtetë puthja ka ndikime të jashtëzakonshme edhe në mirëqenien e shëndetit tuaj.

“Puthja ndikon në neurotransmetuesit dhe hormonet si oksitocina, dopamina dhe serotonina, të cilat gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm në marrëdhëniet tona”, thotë Kirshenbaum. Oksitocina, për shembull, është e lidhur me ndjenjat e afërsisë, intimitetit dhe sigurisë. Shfaqja e dashurisë me njerëzit që doni mund të rrisë oksitocinën.

1. Rrit hormonet tuaja të lumturisë

A i dini përfitimet që sjell puthja?
Puthja e bën trurin tuaj të lëshojë një koktej kimikatesh që ju bëjnë të ndiheni shumë mirë duke ndezur qendrat e kënaqësisë së trurit.

Këto kimikate përfshijnë oksitocinën, dopaminën dhe serotoninën, të cilat mund t'ju bëjnë të ndiheni euforikë dhe të inkurajojnë ndjenjat e dashurisë dhe lidhjes. Gjithashtu ul nivelet e kortizolit (hormonit të stresit).

2. Ju ndihmon të lidheni me personin tjetër

A i dini përfitimet që sjell puthja?
Oksitocina është një kimikat i lidhur me lidhjen në çift. Nxitimi i oksitocinës që lëshohet kur puthni shkakton ndjenja dashurie dhe lidhjeje. Puthja e partnerit mund të përmirësojë kënaqësinë e marrëdhënies dhe mund të jetë veçanërisht e rëndësishme në marrëdhëniet afatgjata.

Ka një ndikim të prekshëm në vetëvlerësimin tuaj.
Përveç rritjes së hormoneve tuaja të lumturisë, puthja mund të zvogëlojë nivelet e kortizolit – duke përmirësuar potencialisht ndjenjat tuaja të vetëvlerësimit.

Studiuesit në një studim të vitit 2016 zbuluan se pjesëmarrësit që ishin të pakënaqur me pamjen e tyre fizike kishin nivele më të larta të kortizolit.

Megjithëse nevojiten më shumë kërkime, të përjetosh një rënie të përkohshme të kortizolit sa herë që puthni nuk është një mënyrë e keqe për të kaluar kohën.

4. Gjithashtu largon stresin

A i dini përfitimet që sjell puthja?
Duke folur për kortizolin, puthja gjithashtu ul nivelin e kortizolit dhe stresin. Puthja dhe komunikimi tjetër i dashur, si përqafimi dhe thënia "Të dua", ndikon në proceset fiziologjike që lidhen me menaxhimin e stresit.


5. Redukton ankthin

A i dini përfitimet që sjell puthja?
Menaxhimi i stresit përfshin se sa mirë e trajtoni stresin dhe ankthin. Nuk ka asgjë si një puthje dhe njëfarë dashurie për t'ju ndihmuar të qetësoheni. Oksitocina ul ankthin dhe rrit relaksimin dhe mirëqenien.

6. Zgjeron enët e gjakut, gjë që ndihmon në uljen e presionit të gjakut

A i dini përfitimet që sjell puthja?
Puthja rrit rrahjet e zemrës në një mënyrë që zgjeron enët e gjakut, sipas Andrea Demirjian, autore e librit, "Puthja". Gjithçka që keni dashur të dini për një nga kënaqësitë më të ëmbla të jetës.
Kur enët e gjakut zgjerohen, rrjedha e gjakut rritet dhe shkakton një ulje të menjëhershme të presionit të gjakut. Pra, kjo do të thotë se puthja është e mirë për zemrën, fjalë për fjalë dhe metaforikisht!

7. Kjo gjithashtu mund të ndihmojë në lehtësimin e ngërçeve
Efekti i enëve të zgjeruara të gjakut dhe rritja e fluksit të gjakut mund të ndihmojë në lehtësimin e ngërçeve - një nxitje në kimikatet që ju bëjnë të ndjeheni mirë dhe lehtësim nga ngërçet e menstruacioneve ? Mund të ia vlejë të ndiheni të qetë kur jeni në grahmat e një periudhe të keqe.

8. Dhe qetëson dhimbjet e kokës
Puth lamtumirë justifikimin "jo sonte e dashur, kam dhimbje koke". Ky zgjerim i enëve të gjakut dhe presioni i ulët i gjakut mund të lehtësojë gjithashtu dhimbjet e kokës. Puthja gjithashtu mund t'ju ndihmojë të parandaloni dhimbjet e kokës duke ulur stresin, i cili është një shkaktar i njohur i dhimbjes së kokës.

9. Mund të forcojë sistemin tuaj imunitar
Ndërrimi i pështymës mund të rrisë imunitetin tuaj duke ju ekspozuar ndaj mikrobeve të reja që forcojnë sistemin tuaj imunitar. Një studim i vitit 2014 zbuloi se çiftet që puthen shpesh ndajnë të njëjtën mikrobiotë në pështymë dhe në gjuhë.

10. Zvogëlon përgjigjen alergjike
Është treguar se puthja ofron lehtësim të konsiderueshëm nga urtikariet dhe shenjat e tjera të reaksionit alergjik të lidhur me polenin dhe marimangat e pluhurit shtëpiak. Stresi gjithashtu përkeqëson reaksionet alergjike, kështu që efekti i puthjes në stres mund të zvogëlojë gjithashtu reagimin alergjik në këtë mënyrë.

11. Është e lidhur me përmirësimin e kolesterolit total
Një studim i vitit 2009 zbuloi se çiftet që rrisnin frekuencën e puthjeve romantike përjetuan përmirësim të kolesterolit total në serum. Mbajtja e kolesterolit në kontroll ul rrezikun e disa sëmundjeve, duke përfshirë sëmundjet e zemrës dhe goditjen në tru.

12. Madje ndihmon në parandalimin e kaviteteve duke rritur prodhimin e pështymës
Puthja stimulon gjëndrat tuaja të pështymës, gjë që rrit prodhimin e pështymës. Pështyma lubrifikon gojën tuaj, ndihmon në gëlltitje dhe ndihmon që mbetjet e ushqimit të mos ngjiten në dhëmbët tuaj, gjë që mund të ndihmojë në parandalimin e prishjes së dhëmbëve dhe kaviteteve.

13. Është një barometër solid për pajtueshmërinë fizike me një partner romantik
Rezulton se klasikja e vitit 1964 "The Shoop Shoop Song" kishte të drejtë - është në puthjen e tij! Një studim i vitit 2013 zbuloi se puthja mund t'ju ndihmojë të vlerësoni përshtatshmërinë e një partneri të mundshëm. Sipas grave të anketuara, një puthje e parë në thelb mund ta bëjë atë ose ta prishë atë kur bëhet fjalë për tërheqjen e saj.

14. Dhe puthja e një partneri romantik rrit dëshirën tuaj seksuale
Puthja romantike çon në zgjim seksual dhe shpesh është forca shtytëse pas vendimit të një gruaje për të bërë seks me dikë. Pështyma gjithashtu përmban testosteron - një hormon seksual që luan një rol në zgjimin seksual. Sa më gjatë dhe me pasion të puthni, aq më shumë testosteron çlirohet.

15. Sa më shumë që puthni, aq më shumë shtrëngoni dhe tonifikoni muskujt e fytyrës
Akti i puthjes mund të përfshijë diku nga 2 deri në 34 muskuj të fytyrës. Puthja e shpeshtë dhe përdorimi i këtyre muskujve në mënyrë të rregullt vepron si një stërvitje për fytyrën tuaj - dhe qafën nëse jeni vërtet të interesuar!

Kjo mund të ndihmojë në forcimin e muskujve të fytyrës. Ushtrimi i muskujve të fytyrës mund të rrisë gjithashtu prodhimin e kolagjenit, i cili kontribuon në lëkurë më të fortë dhe më të re.

16. Madje djeg kalori
Përdorimi i këtyre muskujve të fytyrës gjithashtu djeg kalori. Ju mund të digjni diku nga 2 deri në 26 kalori në minutë në varësi të asaj se sa me pasion puthni. Ky mund të mos jetë regjimi më i mirë i stërvitjes nëse po përpiqeni të humbni peshë, por sigurisht që e mposht djersitjen në trajnerin eliptik!

Puthja, pavarësisht se kë po puthni, mund të ketë një ndikim pozitiv në mirëqenien tuaj emocionale dhe fizike.
Puthja i bën të dyja palët të ndihen mirë me veten dhe mund të ndihmojnë në forcimin e marrëdhënieve të të gjitha llojeve, kështu që puthni dhe puthni shpesh. Eshte mire per ty!/CNA.al

Lajmet e fundit nga