LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

4 destinacionet e BE-së ku turistët kanë më shumë gjasa të sëmuren

1 Qershor 2023, 10:24, Kuriozitete CNA

4 destinacionet e BE-së ku turistët kanë më shumë gjasa

Destinacionet e njohura turistike në Spanjë, Francë dhe Bullgari, renditen ndër destinacionet globale ku turistët mund të sëmuren, ndërkohë që janë evidente gjithsej 8675 postime për sëmundjen në këto vende.

Studimi i "Forbes" për vendet ku turistët mund të sëmuren fizikisht bazohet në numërimin e 2.4 milionë postimeve në diskutimet e grupeve të udhëtimit në internet që kishin fjalë si "salmonella", "gastroenterit", "e-coli" dhe "helmim nga ushqimi", si dhe në Mbretërinë e Bashkuar. Shërbimi Shëndetësor Kombëtar (NHS) Fit for Travel rekomandon vaksinimet dhe rrezikun e malaries dhe listën e Qendrave të SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) për shmangien e ujit të rubinetit, raporton "SchengenVisaInfo.com".

Këtu janë katër destinacione në Evropë ku turistët këshillohen të jenë të kujdesshëm për sa i përket shëndetit fizik, dy prej tyre janë në Spanjë, e cila është një destinacion kryesor për pushime çdo vit.

Benidorm dhe Tenerife, Spanjë

Ndër destinacionet më të renditura është Benidorm në Spanjë, i cili pozicionohet i 17-ti, me 2,323 postime në internet të turistëve që pretendojnë se janë sëmurë në këtë vend. Rezultati i Indeksit të Defekteve të Udhëtimit, i cili tregon se 3.17 për qind e turistëve mund të sëmuren në këtë vend.

Uji i rubinetit në Benidorm konsiderohet i sigurt për konsum dhe nuk ka ndonjë vaksinim që duhet të bëjnë turistët, por ekziston një lloj vaksine që duhet të merret parasysh në mënyrë që vizitorët të kenë një udhëtim të sigurt dhe ta shijojnë plotësisht këtë destinacion.

Uji i rubinetit në Tenerife është i sigurt për konsum, ashtu si në Benidorm, megjithatë, para se të vizitoni këtë vend duhet të merren parasysh dy vaksinime. Destinacioni spanjoll renditet i 25-ti në nivel global, pas Dubait dhe Parisit.

Sunny Beach, Bullgari

Një total prej 470 postimesh në forumet e udhëtimit diskutojnë një lloj sëmundjeje kur vizitoni këtë destinacion evropian, që përfaqëson 3.03 për qind të totalit. Destinacioni renditet i 22-ti ndërkombëtarisht, me notën Travel Bug prej 21.5 dhe rekomandim për tre vaksinime për ata që vizitojnë këtë destinacion ndërsa zyrtarisht këshillohet një lloj vaksinimi. Uji i çezmës në Sunny Beach të Bullgarisë, i cili është vendpushimi më i rëndësishëm bregdetar, nuk është i sigurt për konsum, kështu që do të ishte më e sigut që ta blinit ujin.

Paris, Francë

Destinacioni më i famshëm evropian është renditur i 24-ti në listën e vendeve ku turistët me shumë gjasa përfundojnë të sëmurë. Përafërsisht 4,182 postime u bënë për këtë destinacion, që përbën 2.75 për qind të totalit. Uji është i sigurt për konsum dhe ekziston një rekomandim vaksinimi për turistët që nisen për në Paris, i cili, në përgjithësi, ka një rezultat total Travel Bug prej 19.4./ CNA.al

Lajmet e fundit nga