LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

I mituri qëllon me armë 21-vjeçarin/ Rrëfimi tronditës: Më detyronte të vidhja ose t'i jepja 500 euro

28 Nëntor 2022, 15:03, Kronika CNA
I mituri qëllon me armë 21-vjeçarin/ Rrëfimi
Pamje nga vendngjarja në Foggia (Itali)

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Foggia të Italisë, ku një 17-vjeçar ka qëlluar me armë një 21-vjeçar.

Nicola di Rienzo (21 vjeç), u vra në një pritë në një kopsht publik në Via Saragat. Viktima është goditur nga disa të shtëna. 

Vrasja është rrëfyer nga një 17-vjeçar, i cili tashmë në mbrëmje ishte paraqitur spontanisht në komisariat. I mituri pranoi se kishte qëlluar.

“Ai donte që unë të vidhja për të përndryshe do të më duhej t'i jepja 500 euro në muaj”, tha ai.

Takimi mes të dyve - Di Rienzo u godit nga të paktën katër të shtëna pistolete të kalibrit 22. Pas një ore e gjysmë marrje në pyetje në prokuroren Gianna Maria Nanna, vrasësi i tij rrëfeu gjithçka dhe shpjegoi arsyet që çuan në vrasjen. 

17-vjeçari kishte pranuar të takonte Nicola di Rienzo pasditen e së dielës, me precedentë për vjedhje, pas refuzimeve të vazhdueshme. 17-vjeçari kishte frikë se Di Rienzo do ta godiste me thikë dhe për këtë arsye u paraqit në takim i armatosur me një pistoletë që sipas tij do ta kishte gjetur në një fushatë disa javë më parë. 

Sherri dhe vrasja

Tonet gjatë takimit do të ishin ndezur dhe në atë moment 17-vjeçari - i rikonstruktuar nga vetë ai - do t'i kishte treguar armën vetëm për ta frikësuar. Di Rienzo, megjithatë, do të ishte përpjekur t'ia vidhte atë. Pas një ndjekjeje prej njëqind metrash, i mituri ka shpërthyer me armë zjarri, duke plagosur për vdekje 21-vjeçarin./CNA.al

Lajmet e fundit nga