LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndrangheta, një oktapod i gjithanshëm në linjën e kokainës për Europën

27 Nëntor 2022, 21:55, Kronika CNA
Ndrangheta, një oktapod i gjithanshëm në linjën e
Foto Ilustruese

Gioia Tauro është porti më i madh në Itali dhe një nga më të mëdhenjtë në Europë, duke e bërë atë një portë kryesore për hyrjen e kokainës në kontinent. Ndodh gjithashtu të jetë në rajonin jugor italian të Kalabrisë, zemra e Ndrangheta-s, një rrjet i gjerë dhe me ndikim i klaneve familjare që ndajnë lidhje kulturore dhe kriminale, por që veprojnë kryesisht në mënyrë të pavarur.

30 ton kokainë në vit
Në disa bastisje të datës 6 tetor të këtij viti, shërbimet hetimore arrestuan 36 të dyshuar, duke përfshirë punonjës të portit, doganierë, shofer kamioni dhe koordinatorë në terren. Të dyshuarit raportohet se ishin pjesë e një rrjeti kontrabandë që dërgon deri në 30 ton kokainë në Itali çdo vit dhe drejtohej nga anëtarët e disa prej familjeve më të rëndësishme 'Ndrangheta'.

Ryshfet
Sipas një hetimi nga InSight Crime, 'Ndrangheta' pagoi një doganier në portin e Gioia Tauro 261,000 euro në mënyrë që një kontenier nga Brazili që përmbante 300 kilogramë kokainë të mund të kalonte pa pengesa në inspektim. Koka erdhi nga qyteti port brazilian i Santos në dhjetor 2020.

Biseda të thyera
Sipas autoriteteve italiane, në kontrabandë janë përfshirë disa punonjës porti dhe koordinatorë lokalë. Megjithatë, të dyshuarit nuk e dinin pak se policia financiare italiane (Guardia di Finanza) do të zbriste në Gioia Tauro mezi dy vjet më vonë, pasi kishte vendosur agjentë të fshehtë në port dhe kishte akses në bisedat e koduara.

Koka Mbreti i Milanos
Për dekada, klanet 'Ndrangheta' kanë qenë aleatët kryesorë evropianë të disa prej trafikantëve më të sprovuar të kokainës në Amerikën Latine. Nga Meksika në Ekuador dhe nga Kolumbia në Brazil. Bosi mafioz Rocco Morabito , një nga drejtuesit kryesorë të 'Ndrangheta', u ekstradua në Itali në korrik të këtij viti pas 23 vitesh në arrati.

Në vitin 2017, policia italiane tashmë ka rënë në gjurmët e Morabitos (foto) në Uruguai, por ai arriti të arratisej nga burgu atje në vitin 2019. Ai u arratis nga një vrimë në çatinë e kompleksit të qelisë, së bashku me dy të burgosur të tjerë. Në mars 2021, Interpoli arriti ta gjurmonte sërish në Brazil.

Kosta Nostra
Ndrangheta nuk dukej gjithmonë e destinuar të bëhej një nga furnizuesit kryesorë të kokainës në Evropë. Rritja e klanit mafioz është pjesërisht për shkak të fatit dhe rastësisë. Rreth viteve 1960, 'Ndrangheta u angazhua në mbledhjen e parave të mbrojtjes, si zhvatjet, pas së cilës kaloi në rrëmbime, kontrabandë cigaresh dhe trafik ndërkombëtar kokaine në mbarë botën.

Kontrabanda e cigareve (1970) dhe kontrabanda e kokainës nga Kolumbia në Shtetet e Bashkuara (nga vitet 1980) u zhvillua në bashkëpunim me Cosa Nostra, familje mafioze italiane në SHBA. 'Ndrangheta' ka një qarkullim vjetor të vlerësuar prej të paktën 40 miliardë eurosh.

Lidhjet me Amerikën Latine
Ndërsa 'Ndrangheta fillimisht u mbështet në këto lidhje, gradualisht hyri në biznes të drejtpërdrejtë me trafikantët e kokainës në Amerikën Latine. Rreth fundit të shekullit, klanet kishin rrjetin e tyre të përfaqësuesve lokalë në Kolumbi.

Koha nuk mund të ishte më e mirë. Ashtu si qeveria amerikane intensifikoi 'luftën kundër drogës' në vitet 1980 dhe 1990, kërkesa për kokainë në Evropë u rrit. Klanet 'Ndrangheta ishin vendosur në mënyrë perfekte për të shfrytëzuar këtë treg në rritje. Lidhjet e tyre të drejtpërdrejta me tregtarët e kokainës në Amerikën Latine nuk ishin vetëm të rëndësishme, por kontrolli i tyre mbi portin e Gioia Tauro (në foto) ishte pikërisht maja e malit të kokainës.

Dominimi në portin Gioia Tauro
Porti i Gioia Tauro u bë funksional në vitin 1995 dhe 'Ndrangheta' u vendos dukshëm atje që në fillim përmes zhvatjes. Dominimi i fortë i 'Ndrangheta's në port e bëri atë ideal edhe për trafikun e kokainës, pasi klanet mund të vepronin pothuajse të papenguar.

Një komision parlamentar italian kundër mafias tha në vitin 2008 se 'Ndrangheta trajtonte deri në 80 për qind të dërgesave të kokainës në Evropë. Katër vjet më vonë, një raport i kërkuar nga Komisioni Evropian doli në një përfundim të ngjashëm, duke deklaruar se ndërkombëtarizimi i aktivitetit 'Ndrangheta' në vitet 1990 korrespondonte me ndërtimin e Gioia Tauro dhe se "ka të ngjarë që krimi i organizuar të lulëzonte për shkak të aktivitetet portuale.”

Mbikëqyrja e rreptë
Bastisja e 6 tetorit ilustron se klanet 'Ndrangheta ende përdorin Gioia Tauro për të importuar sasi të mëdha kokaine në Evropë. Por lulëzimi kriminal i portit mund të marrë fund për shkak të rritjes së kontrollit nga zbatimi i ligjit, shoqëruar me ndryshimin e dinamikës globale të tregtisë legale dhe të paligjshme. Forcat e rendit dhe doganat italiane kanë rritur mbikëqyrjen e portit gjatë dy dekadave të fundit, duke synuar klanet kryesore 'Ndrangheta që veprojnë atje.

13 ton kokainë në 2021
Në vitin 2021, autoritetet kapën 13 ton kokainë në port, që përfaqëson 97% të të gjithë kokainës së kapur në kufijtë italianë dhe rreth 20% të gjithë kokainës që kalonte nëpër territorin italian. Për më tepër, Gioia Tauro ka humbur rëndësinë si një qendër tregtare për mallra të ligjshme dhe të paligjshme në krahasim me portet e tjera evropiane.

Antwerp dhe Roterdam
Në vend të kësaj, trafikantët e drogës kanë synuar portet më të mëdha të Evropës: Antwerp dhe Roterdam. Në këto dy porte, autoritetet belge dhe holandeze kapën përkatësisht 89 dhe 70 ton kokainë në vitin 2021 , shumë më tepër se 13 tonët në Gioia Tauro.

'Ndrangheta gjithashtu përballet me konkurrencë në rritje nga rrjetet e tjera evropiane të kontrabandës. Në Kolumbi, burimi kryesor i kokainës, organizatat kriminale janë ndarë në fraksione më të vogla. Kjo i ka hapur dyert grupeve të tjera europiane, si rrjetet shqiptare, për të blerë kokainë direkt nga Amerika e Jugut.

Megjithatë, 'Ndrangheta duket e pozicionuar mirë për t'i mbijetuar rëndësisë në rënie të Gioia Tauro si një portë kokaine për në Evropë. Kontrolli i klaneve të porteve të tjera italiane ndihmoi në vazhdimin e operacioneve të tyre të kontrabandës.

Genova
Në gusht 2022, autoritetet braziliane kapën më shumë se gjysmë ton kokainë të destinuar për në portin e Vado Ligure, të cilën 'Ndrangheta' dyshohet se e përdor si një alternativë ndaj Gioia Tauro. Porti i Genovas, pjesë e të njëjtit grup portual, është ndër "më të infiltruarit nga 'Ndrangheta'" sipas Federico Cafiero de Raho, Prokurori Kombëtar i Italisë për Anti-Mafia dhe Kundër-Terrorizmin.

'Ndrangheta gjithashtu tani shpesh punon së bashku me grupe të tjera, duke i kontrabanduar ato nëpër porte të ndryshme evropiane dhe duke ndarë kostot dhe rreziqet për një transport kokaine./CNA.al Burimi: Crime Site

Lajmet e fundit nga