LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tregtia e drogës "zbarkon" në rrjetet sociale/ Guarda Di Finanza zbulon skemën e dy bosëve shqiptarë

27 Nëntor 2022, 17:52, Kronika CNA
Tregtia e drogës "zbarkon" në rrjetet sociale/ Guarda Di
Foto Ilustruese

Guardia di Finanza ka shpartalluar një bandë kriminale prej shtatë personash, të drejtuar nga dy vëllezër shqiptarë, të cilët drejtonin një rrjet trafiku droge mes Acilia dhe Vitinia. Dy persona u dërguan në burg, dy janë në arrest shtëpie dhe tre janë subjekt i detyrimit për të qëndruar në komunën e Romës: të gjithë janë nën hetim për trafik droge.

Një turne që lindi mes shtëpive komunale të Acilia-s, lulëzoi mbi të gjitha që nga muajt e parë të 2022 dhe u furnizua nga një klan i rëndësishëm i Tor Bella Monaca. Dhe lidhej edhe me një tjetër shesh tregu të rëndësishëm në bregdet, atë të San Giorgio di Acilia. Dy vëllezërit shqiptarë janë 32 dhe 53 vjeç: i madhi, me nofkën Dominik , ishte kreu i bandës dhe referenti i kuadratit mes Acilisë dhe Vitisë për blerësit dhe klanet e tjera kriminale.

Baza operative e grupit ishte një arkadë argëtimi në Vitinia, ndërsa afër via Castel D'Auria ishte zona e dyqanit, e cila zhvillohej në modalitetin stop and go: blerësi mbërriti me makinë, u tërhoq në trotuar përpara shtytësit, ai. mblodhi drogën, pagoi dhe u largua pa zbritur as nga makina.

Dy vëllezërit përdorën fjalë kodike në bisedat në Instagram për të komunikuar me njëri-tjetrin dhe me furnitorët, të cilët shpesh paguheshin duke përdorur sisteme me karta me parapagesë si Paypal. Pas pagesës, disa emisarë të dy vëllezërve shkuan për të marrë drogën dhe e rishitën atë në të gjithë rrethinën e Bashkisë X midis Acilisë dhe Vitisë. Vëmendja në këtë kuadrant pa të gjitha forcat e rendit të përfshira në vitin 2022, përfshirë karabinierët dhe policinë, të cilët kanë kryer operacione të ndryshme kontrolli dhe arrestime nga marsi deri më sot, duke përfshirë një ish-boksier, Gaetano Longobardi , nga Acilia.

Gjithçka nisi nga disa përgjime të dy shtytësve të Lucanit, të cilët përdorën fjalë kodike përmes instagramit për të caktuar takime dhe për të blerë drogë edhe me figura kryesore nga Tor Bella Monaca. Në korrik, një tjetër operacion i rëndësishëm nga karabinierët, ku u arrestua ish-boksieri, një 52-vjeçar që drejtonte dyqanin në garazhin e shtëpisë së tij në via di Acilia. Së fundi, në shtator, bastisje të tjera në Acilia, ku u zbulua roli i të paktën dy të moshuarve që kryenin detyrën e ruajtjes së drogës, veçanërisht kokainës.

Pas këtyre operacioneve vëmendja është zhvendosur tek Vitinia dhe klani shqiptar i shpërbërë sot, por burimi i furnizimit për të gjitha këto sheshe në bregdet, përfshirë edhe ato të Ostias, do të ishte një klan që vepronte në Tor Bella Monaca. "Për disa kohë Tor Bella Monaca ka qenë një pikë karburanti dhe klasifikimi jo vetëm për Romën, por edhe për të gjithë Italinë qendrore - shpjegon Maricetta Tirrito zëdhënësja për Cogi, komiteti i bashkëpunëtorëve të drejtësisë - karburanti duhet të ndalet në burim dhe vjen nga Rruga ballkanike”./CNA.al Burimi: La Repubblica

Lajmet e fundit nga