LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Karamuço zbardh skemën/ Cili është roli i dy kolumbianëve në laboratorin e Fierit

25 Nëntor 2022, 20:02, Kronika CNA
Karamuço zbardh skemën/ Cili është roli i dy
Eksperti i Kriminalistikës, Ervin Karamuço

Eksperti i Kriminalistikës, Ervin Karamuço, ka zbardhur detaje të reja nga zbulimi i laboratorit të drogës në Fier dhe nga kapja e kokainës së përzierë me pleh kimik.

Teksa po fliste për ta arrestuarit, Karamuço tregoi në "Abc News" rolin e dy shtetasve kolumbianë, njëri prej të cilëve është arrestuar dhe tjetri është në kërkim.

Sipas tij, dy kolumbianët janë kimistë dhe do të merreshin me përpunimin dhe ndarjen e kokainës nga plehu kimik.

“Kishte dy kimistë të ardhur nga Kolumbia, pasi do të shkriftonin kokainën dhe do ndanin plehun kimik”, u shpreh ai, ndërsa zbuloi edhe arsyen se përse lënda narkotike ishte e përzier në atë mënyrë.

Kemi 473 kg kokainë të përzierë me pleh kimik se nuk kalon në skaner. Kimistët shtohen se kanë njohuri për kokainën. Kjo tregon që krimi i organizuar po mendon për mënyra të sofistikuara për të kaluar mallin. Ka pasur sinjale se eksponentë të ndryshëm mund të jenë përfshirë për transportin e këtyre lëndëve”, deklaroi Karamuço./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga