LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Akuzat e forta/ Një oficer i policisë bashkiake akuzohet se ka tentuar të përdhunojë një prostitutë në Selanik

25 Nëntor 2022, 18:07, Kronika CNA
Akuzat e forta/ Një oficer i policisë bashkiake akuzohet se ka tentuar
Foto Ilustruese

Një punonjës i policisë bashkiake akuzohet se ka tentuar të përdhunojë një grua të huaj, në Selanik.

Pas një hetimi nga Shërbimi i Brendshëm i Forcave të Sigurisë, 39-vjeçari u akuzua dhe u thirr për të dëshmuar në hetuesi.

Më në fund ai u lirua me kusht dhe Këshilli Gjyqësor kompetent do të vendosë për referimin e tij në gjykim.

Sipas denoncimit të gruas me origjinë bullgare, ngjarja ka ndodhur në verën e vitit 2018, gjatë së cilës i akuzuari shërbente si roje e jashtme në një burg në Greqinë Veriore. Tentativës së përdhunimit të pretenduar, nën kërcënimin e armës së shërbimit dhe glokut, siç raporton denoncuesja, duket se i ka paraprirë një mosmarrëveshje mes tyre pasi, ndër të tjera, ai ka dashur që ata të takohen në një banesë, ndërsa ajo ka insistuar për ta takuar atë në një ndërtesë të braktisur të zonës.

Në kërkim të faljes, 39-vjeçari – i cili më pas mori detyrën si punonjës i Policisë Bashkiake (jashtë Selanikut) – mohoi atë që i atribuohej, duke e cilësuar denoncimin si të rremë. 

Mësohet se ai ka pretenduar se gruaja e ka denoncuar në mënyrë hakmarrëse, duke e konsideruar atë si fajtor për futjen e saj më parë nga policia gjatë kontrolleve për prostitucion të paligjshëm, gjë që siç kërkoi falje nuk përputhet me realitetin.

Një prokuror dhe një hetues vendosën ta lironin me kushtet kufizuese të mos largimit nga vendi dhe paraqitjes një herë në muaj në komisariat. Pas procedimit penal ndaj tij, ai është lënë me pushime nga shërbimi./CNA.al Burimi: Protothema.gr

Lajmet e fundit nga