LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Strukeshin" në pyjet e Spanjës/ Kapen "mat" 10 shqiptarë, shkatërrohen 45 mijë bimë kanabis

28 Nëntor 2022, 13:23, Kronika CNA

"Strukeshin" në pyjet e Spanjës/ Kapen "mat" 10

Garda Civile e Spanjës ka arrestuar dhjetë persona me kombësi shqiptare dhe po heton 2 te tjerë, të githë të dyshuar si autorë të një krimi në vijimësi kundër shëndetit publik dhe anetarë të një organizate kriminale, në kuadër të operacionit "PERICULUM", ku u çmontua një total prej  9 makroplantacioneve të marijuanës, duke shkatërruar 44,382 bimë në komunat Secastilla, Boltana, Ainsa, Benabarre, Tierrantona dhe Fanlo.

Ky operacion, i cili u krye në periudhen mars-nëntor të këtij viti, në rajonet Sobrarbe dhe Ribagorza, ku perfshiu ndërhyrien e 82 rojeve civile, duke çmontuar 20 kampe të fshehura në zona të pyllëzuara të vështira për t'u arritur. Në mars nisën hetimet e para nga komponentë të Kompanisë së 3-të të Gardës Civile të Grausit, në përpjekje për të lokalizuar plantacionet e mundshme, të krijuara nga mafiozët ndërkombëtarë për kultivimin, tharjen dhe paketimin e marijuanës për shitje të mëvonshme në Europë.

"Si rezultat i hetimeve të kryera në fazën e parë të operacionit - sqarojnë ata - u bë e mundur të verifikohej ekzistenca e disa plantacioneve të marijuanës në vende të largëta dhe pothuajse të paarritshme në rajonet Sobrarbe dhe Ribagorza, duke respektuar një model dhe të gjitha ato janë identike 'modus operandi"!. Plantacionet mbetën të ndjekura nga 2 ose 3 individë të cilët ishin fshehur në pyll në kampe te kamufluara në mënyrë perfekte, duke iu përkushtuar kultivimit dhe kujdesit të makroplantacioneve nëpërmjet sistemeve të gjera dhe komplekse të ujitjes.

 "Në çdo moment kujdestarët ruanin një nivel maksimal të vigjilencës, duke pasur githmonë disa rrugë shpëtimi, në rast se zbuloheshin do të largoheshin nga vendi duke u merrnin masa ekstreme për t’i zbuluar ato".

"Menaxherët e plantacioneve do të kalonin deri në 6 muaj duke jetuar në këto kampe, duke u furnizuar nga njerëz të tjerë me materiale pune, ushqime, gaz butan dhe sende bazë çdo muaj", sipas hetimeve shteruese.

 Nëntë plantacione u vendosën në komunat Secastilla, Boltaña, Ainsa, Benabarre, Tierrantona dhe Fanlo dhe gjatë fazave të ndryshme të operacionit, kun ë secilën prej tyre u nderhy. Pranë plantacioneve ku banonin drejtuesit u krijuan kampe te cilët për të pasur mëplantacione dhe për të ndërtuar kasolle tharjeje.

Operacioni dha rezultat në muajt e fundit. Konkretisht, Komanda bëri me dije se "në muajt shtator dhe tetor u krye faza e radhës e operacionit, ndërhyrja në nëntë makroplantacionet e marijuanës, ishte një punë e vështirë për agjentët e përfshirë, pasi hyrja në disa prej plantacioneve duhej të ecje nëpër pyje të dendur për disa kilometra, të gjitha për të mos u pikasur nga kujdestarët e plantacioneve që kishin ngritur pika vëzhgimi".

Menjëherë është kërkuar bashkëpunimi i Njësisë Ajrore të Gardës Civile te Zonës se Aragonit, për të fluturuar mbi zonat dhe për të përcaktuar vendndodhjen e saktë të tyre, duke përdorur edhe varkat e Gardës Civile për transportimin e të arrestuarve dhe materialeve të sekuestruara.

Për këto arsye, 10 meshkuj të moshës 19 deri në 40 vjeç, të githë me kombësi shqiptare dhe pa adresë, u arrestuan si autorë të dyshuar të krimit kundër shëndetit publik, për kultivim dhe trafik droge dhe anetarësim në një organizatë kriminale. Në total u sekuestruan 44382 bimë marijuanë, të cilat pasi të përpunoheshin mund të kishin pasur përfitime të mëdha në tregun ilegal.

U zbuluan 20 kampe ku banonin të arrestuarit, 9 dhoma tharjeje, 11 depo uji, 2 gjeneratorë, 5 pompa uji, 10 celularë dhe mjete e pajisje të shumta kushtuar kultivimit, kujdesit, tharjes dhe paketimit te drogës./CNA.al

Lajmet e fundit nga