LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Reagimi i vonuar i BE-së për sulmin në Kosovë/ Borrell, me tone të ashpra

24 Shtator 2023, 13:52, Kosova & Bota CNA

Reagimi i vonuar i BE-së për sulmin në Kosovë/ Borrell, me

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka reaguar lidhur me sulmin e ndodhur në Kosovë.

Borrell dënon në termat më të ashpër të mundshëm sulmin e shëmtuar nga një bandë e armatosur kundër policëve të Kosovës në Banjskë në veri të Kosovës, i cili la të vdekur një polic dhe dy të plagosur. 

Ai bën thirrje që sulmet në ndalen.

“Dënoj në termat më të ashpër të mundshëm sulmin e shëmtuar nga një bandë e armatosur kundër policëve të Kosovës në Banjska/Banjskë në veri të Kosovës, i cili la të vdekur një polic dhe dy të plagosur. Të gjitha faktet rreth sulmit duhet të vërtetohen. Autorët përgjegjës duhet të përballen me drejtësinë.

Më shumë jetë të pafajshme janë në rrezik në armiqësitë e vazhdueshme në rrethinat e Manastirit të Banjskës. Këto sulme duhet të ndalen menjëherë.

EULEX-i, si reagues i dytë i sigurisë, është në terren dhe në kontakt të ngushtë me autoritetet dhe KFOR-in. 

BE-ja dhe shtetet e saj anëtare vazhdimisht u bëjnë thirrje të gjithë aktorëve që të punojnë për të depërshkallëzuar situatën në veri të Kosovës.”/ CNA

Lajmet e fundit nga