LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Grupi Wagner, sulme në veri të Kosovës? Përgjigjja e zyrtarit të Policisë

24 Shtator 2023, 12:56, Kosova & Bota CNA

Grupi Wagner, sulme në veri të Kosovës? Përgjigjja e

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një konferencë për mediat është shprehur se së shpejti do të ketë një përkufizim të asaj se çfarë po ndodh në veri të Kosovës. 

“Sot kemi mbajtur një mbledhje të Këshillit të Sigurisë. Do të kem takime me partnerët dhe aleatët tanë ndërkombëtarë, do t'u lënë edhe pak kohë ekspertëve për të emërtuar atë ç'ka ndodhur presim vlerësimin e profesionistëve”, u shpreh Kurti.

Teksa u pyet se a janë personat e armatosur pjesë të grupit Wagner, ashtu siç edhe po flitet, Kurti nuk u përgjigj, por ia kaloi fjalën zyrtarit të Policisë. 

"Rrotull kufirit të Kosovës me Serbinë ka vazhdimisht lëvizje, ne kemi qenë vigjilentë. Komuna e Lepasoviqit është e pesta si territor në Kosovë. Është vështirë të kontrollosh në të gjitha pikat. Por, për të tjerat mbase zv.drejtori mund të përgjigjet më mirë se unë", tha Kurti. 

Ndërsa zv. drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Fehmi Hoti, tha se nuk është e faktuar edhe një gjë tillë. 

"Sa i përket grupit Wanger kemi pasur informacione se mund të sulmojmë, por nuk e kemi të faktuar që janë ata. Si informacione i kemi duke i trajtuar", u shpreh zyrtari i lartë. 

 

 

Lajmet e fundit nga