LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Euronews Serbia" pasqyron ngjarjen në Leposaviq: 2 pika kufitare të mbyllura me Kosovën

24 Shtator 2023, 11:03, Kosova & Bota CNA

"Euronews Serbia" pasqyron ngjarjen në Leposaviq: 2 pika kufitare

Vijon të mbetet e tensionuar situata mes Kosovës dhe Serbisë, pas ngjarjes së Leposaviq, ku mbeti i vrarë një efektiv i Policisë së Kosovës. 

"Euronews Serbia" raporton se përveç pikës kufitare në Bërnjak, nuk kryhen procedura administrative as edhe në Jarinjë. Ndërkohë, shefi i EULEX-it, Giovanni Pietro Barbano, ka mbërritur në stacionin policor në Mitrovicë për të parë nga afër situatën. 

Pak më herët, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti njoftoi se ka mbledhur Këshillin e Sigurimit për ngjarjen e ndodhur në fshatin Banjskë. Kurti u shpreh i prerë se kriminelët e orkestruar nga Serbia goditën me predha Policinë e Kosovës. 

 

 

Lajmet e fundit nga