LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vrasja e policit, autoritetet në Kosovë mbyllin pikën kufitare në Bërnjak

24 Shtator 2023, 09:25, Kosova & Bota CNA

Vrasja e policit, autoritetet në Kosovë mbyllin pikën kufitare

Autoritetet në Kosovë kanë mbyllur pikën kufitare në Bërnjak për hyrje nga Serbia, pas ngjarjes së ndodhur në Leposaviç ka ku ngelur i vrarë një polic i identifikuar si Afrim Bunjaku dhe është plagosur një tjetër. 

Ndërkohë vijon të mbetet e tensionuar situata në veri. Mediat vendase raportojnë se grupi sulmues është fshehur në Manastirin e Banjskës dhe ende ka të shtëna armësh mes tyre dhe policisë së Kosovës. Nuk dihen të tjera detaje. 

Reagime të shumta ka pasur nga qeveria dhe politika në Kosovë për ngjarjen. Kryeministri Albin Kurti u shpreh se sulmuesit janë profesionistë me maska e të armatosur rëndë. 

Kurti tha se ky krim i organizuar me mbështetje politike, financiare dhe logjistike nga Beogradi zyrtar po sulmon shtetin e Kosovës. 

 

 

Lajmet e fundit nga