LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndërron jetë ish-Presidenti italian, Giorgio Napolitano

22 Shtator 2023, 20:12, Kosova & Bota CNA

Ndërron jetë ish-Presidenti italian, Giorgio Napolitano


Ish-Presidenti Italian, Giorgio Napolitano ka ndërruar jetë në moshën 98-vjeçare.

Ai ndërroi jetë në klinikën Salvator Mundi në Gianicolo në Romë, ku ishte shtruar prej disa kohësh.

Pranë tij në momentet e fundit djali i tij Giulio dhe gruaja e tij Clio, 89 vjeçe, si dhe këshilltari historik i komunikimit, Gianni Matteoli.

I lindur në Napoli më 29 qershor 1925, Napolitano shërbeu si presidenti i 11-të i Republikës Italiane nga 2006 deri në 2015 dhe ishte kreu i parë i shtetit që u zgjodh për një mandat të dytë në 2013, si dhe ishte i pari i vendit pas president komunist.

Një ish militant dhe më pas udhëheqës i krahut reformist të Partisë Komuniste Italiane (PCI) deri në themelimin e Partisë Demokratike të së Majtës (PDS) në 1991, si ministër i brendshëm në qeverinë e qendrës së majtë të Romano Prodit 1996-1998 ai i dha emrin e tij ligjit të parë gjithëpërfshirës të imigracionit të Italisë, të ashtuquajturit 'Turco-Napolitano', në 1998. I diplomuar në drejtësi nga Universiteti i Napolit në 1947, Napolitano u zgjodh për herë të parë në Dhomën e Ulët në 1953 dhe vazhdoi të përfaqësonte zona e tij e lindjes së Napolit pothuajse pa ndërprerje deri në vitin 1996.

Karriera e tij e gjatë politike e çoi edhe në Strasburg si anëtar i Parlamentit Evropian nga 1989 deri në 1992, përpara zgjedhjes së tij si Kryetar i Dhomës së Ulët të Italisë nga viti 1992 deri në 1994.

 Në vitin 2005 Napolitano u emërua senator i përjetshëm nga Presidenti i atëhershëm i Republikës, Carlo Azeglio Ciampi, paraardhësi i tij si kreu i shtetit dhe garantues i kushtetutës antifashiste të Italisë pas luftës./ CNA

Lajmet e fundit nga