LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pas 118 vitesh bie borë në muajin shtator në Suedi, autoritetet përgatiten për dimrin e ashpër

22 Shtator 2023, 10:20, Kosova & Bota CNA

Pas 118 vitesh bie borë në muajin shtator në Suedi, autoritetet

Në veri të Suedisë, duket se sezoni i dimrit tashmë ka filluar seriozisht dhe shërbimi meteorologjik ka lëshuar një paralajmërim për reshje bore, raportojnë mediat vendase. 

Në disa qytete ka rënë shumë borë, kurse në Kiruna të Laplandës, trashësia e dëborës ka shkuar deri në 40 centimetra që është sasia më e madhe në këtë pjesë të vitit në 118 vitet e fundit. 

Trafiku në zonat që janë mbuluar nga bora është pezulluar përkohësisht.

Rekordi suedez i shtatorit për reshjet e borës është 62 centimetra në Sosjo në Jamtland, dhe aq shumë borë ra më 28 shtator 1954.

 

Lajmet e fundit nga