LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Burgoset ylli i "TikTok", përmendi lutje myslimane para se të provonte mishin e derrit

22 Shtator 2023, 08:52, Kosova & Bota CNA

Burgoset ylli i "TikTok", përmendi lutje myslimane para se

Një grua myslimane është dënuar me dy vjet burg sipas ligjit të blasfemisë në Indonezi për një video që ajo shpërndau në "TikTok", e cila tregonte se ajo recitonte një lutje islame përpara se të provonte mishin e derrit ndërsa vizitonte ishullin turistik të Balit.

Lina Lutfiawati, e njohur si Lina Mukherjee në rrjetet sociale, doli të martën para gjykatës në qarkut Palembang në ishullin Sumatra.

33-vjeçarja u shpall fajtore për “përhapjen e informacionit që synon nxitjen e urrejtjes kundër individëve fetarë dhe grupeve specifike”, thuhet në dokumentet e gjykatës.

Përveç dënimit me dy vjet burg, gjykata e gjobiti të renë me 16,245 dollarë. Afati i saj i burgut mund të zgjatet me tre muaj nëse ajo nuk paguan gjobën, shtoi gjykata.

“E di që kam gabuar, por me të vërtetë nuk e prisja këtë dënim", tha ajo. 

Indonezia është kombi më i madh mysliman në botë, ku 231 milionë njerëz, të paktën 93% e popullsisë së saj të rritur, identifikohen si myslimanë.

 

Burgoset ylli i "TikTok", përmendi lutje myslimane para se

 

Lajmet e fundit nga