LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mblidhet Këshilli i Sigurimit në Kosovë, Kurti: Kriminelët e orkestruar nga Serbia goditën me predha

24 Shtator 2023, 10:20, Kosova & Bota CNA
Mblidhet Këshilli i Sigurimit në Kosovë, Kurti: Kriminelët e
Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar se që prej orës 10:00 është Këshilli i Sigurimit për ngjarjen e ndodhur në fshatin Banjskë, ku u vra një efektiv i Policisë së Kosovës. 

Kreu i qeverisë jep detaje edhe për njërin nga policët e plagosur, Alban Rashitin, ku shprehet se ai është goditur me predhë nga kriminelët e orkestruar nga Serbia. 

"Operacioni i heqjes së predhës nga krahërori i majtë i policit Alban Rashiti është kryer me sukses sot në mëngjes. Predha ishte e një granate dore që e hodhën kriminelët e orkestruar nga Serbia në drejtim të policisë së Kosovës gjatë sulmit të tyre terrorist afër urës në Banjskë të Zveçanit. Gjatë vizitës në Klinikën Kirurgjike të QKUK-së takova edhe familjen e Albanit e cila erdhi nga Velekinca e Gjilanit. Polici i plagosur Alban Rashiti do të lirohet sot nga spitali.Tani në ora 10:00 kemi mbledhje të Këshillit të Sigurisë të Republikës së Kosovës", shprehet Kurti në rrjetet sociale. 

 

Mblidhet Këshilli i Sigurimit në Kosovë, Kurti: Kriminelët e
Albin Kurti me një nga efektivët e plagosur

 

Reagime të shumta ka pasur nga qeveria dhe politika në Kosovë për ngjarjen. Nuk ka ende një reagim nga Serbia. Situata vijon të mbetet e tensionuar. Autoritetet në Kosovë mbyllën pikën kufitare në Bërnjak për hyrje nga Serbia. 

 

Lajmet e fundit nga