LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Turqia nuk gjen qetësi/ Nga 3.6 në 5.5 ballë, shënohen 9 lëkundje të forta brenda një ore

6 Shkurt 2023, 18:17, Kosova & Bota CNA

Turqia nuk gjen qetësi/ Nga 3.6 në 5.5 ballë, shënohen 9

Turqia nuk gjen ende qetësi pas tërmetit tragjik të mëngjesit të sotëm. Paslëkundjet vijojnë të njëpasnjëshme, e ndërsa vetëm në orën e fundit janë shënuar plot nëntë të tilla.

Lëkundjet janë shënuar të magnitudave të ndryshme, teksa më i lehti ishte me mangitudë 3.6 rihter para rreth një ore, e ndërsa më i forti ishte 5.5 rihter para rreth 40 minutash.

Lëkundjet 5.5 rihter u shënuan me epiqendër në Konya të Turqisë.

Kujtojmë se tërmeti tragjik i mëngjesit të sotëm ka marrë deri tashmë mbi 2300 jetë njerëzish, rreth 1500 në Turqi e ndërsa rreth 800 të tjerë u shënuan në Siri, vend i cili u prek shumë nga lëkundjet.

Ky tërmet u cilësua si një ndër më të fortit e shekullit.

Vende nga mbarë bota janë solidarizuar me Turqinë, si dhe kanë ofruar ndihmën e tyre për dy vendet./ CNA.al

Turqia nuk gjen qetësi/ Nga 3.6 në 5.5 ballë, shënohen 9

Lajmet e fundit nga