LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Putini do të shkojë në Pekin në tetor

19 Shtator 2023, 16:33, Kosova & Bota CNA

Putini do të shkojë në Pekin në tetor

Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Rusisë, Nikolai Patrushev, konfirmoi se Presidenti Vladimir Putin do të jetë në Pekin për konsultime me presidentin kinez Xi Jinping në tetor.

Lajmi në fjalë u raportua nga Tass.

Kryeministri i Rusisë, Mikhail Mishustin, zhvilloi në Mars një vizitë në Pekin, përpara nënshkrimit të marrëveshjeve dypalëshe me Kinën, tha se marrëdhëniet mes dy vendeve janë në nivelin më të lartë.

“Sot, marrëdhëniet midis Rusisë dhe Kinës janë në nivelin më të lartë,” tha ai.

Vizita e Xi Jinping në Rusi në mars ishte dëshmi e mëtejshme e natyrës së veçantë të marrëdhënieve dypalëshe midis dy vendeve./ CNA

Lajmet e fundit nga