LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kim Jong Un do të vizitojë fabrikën e avionëve luftarakë në Rusi/ Putin pranon ftesën për të vizituar Korenë e Veriut

15 Shtator 2023, 07:43, Kosova & Bota CNA
Kim Jong Un do të vizitojë fabrikën e avionëve
Foto ilustruese

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un vazhdoi vizitën e tij disaditore në Rusi të premten, duke shkuar në një fabrikë avionësh në qytetin lindor të Komsomolsk-on-Amur.

Objekti është fabrika më e madhe e prodhimit të aviacionit në vend dhe ndërton dhe zhvillon avionë luftarakë, përfshirë Su-35S , raportoi media shtetërore TASS.

Kim gjithashtu pritet të udhëtojë në qytetin port të Vladivostok ku do të shikojë aftësitë ushtarake të Flotës së Paqësorit të Rusisë, tha presidenti rus Vladimir Putin për agjencinë shtetërore të lajmeve Rusia 1.

Turneu në vendet kryesore në rajonin rus të Lindjes së Largët erdhi pasi Putin tha se Rusia po shqyrton dhe diskuton një bashkëpunim ushtarak me Korenë e Veriut, pas një samiti në të cilin Kim dukej se miratoi luftën e Moskës kundër Ukrainës.

Takimi pesë-orësh i së mërkurës në Kozmodromin Vostochny sinjalizoi marrëdhënie më të ngushta midis dy vendeve, që të dyja përballen me izolim ndërkombëtar – Moska për pushtimin e Ukrainës dhe Pheniani për programin e armëve bërthamore dhe raketave balistike.

Kremlini tha të enjten se Putini kishte pranuar ftesën e Kim për të vizituar Korenë e Veriut dhe se ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov do të vizitonte gjithashtu vendin në tetor, sipas zëdhënësit Dmitry Peskov.

I pyetur nëse të dy udhëheqësit diskutuan bashkëpunimin ushtarak dhe teknik gjatë bisedimeve, Peskov tha se ishte një "sferë e ndjeshme bashkëpunimi" dhe përsëriti angazhimin e Moskës për të zhvilluar më tej lidhjet me Phenianin./ CNA

 

Lajmet e fundit nga